Kolorektal adenomların malign transformasyonunda tümör mikroçevresinin ve mikroçevre ile ilişkili faktörlerden CD204, MFAP5 ve TİP 11 kollajen ekspresyonunun önemi
The importance of the tumor microenvironment and the microenvironment-related factors CD204, MFAP5 and TYPE 11 collagen expression in the malign transformation of colorectal adenomas
  1. Tez No: 697747
  2. Yazar: EVRİM EREL AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ESRA PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Kolorektal adenomların kansere dönüşüm sürecinde tümör mikroçevresinin rolünü ortaya koymak için mikroçevrenin önemli komponentlerinden olan tümör ilişkili makrofajlarda CD204'ün, kanser ilişkili fibroblastlarda COL11A1'in, kanser ilişkili fibroblastlarda ve ekstrasellüler matrikste MFAP5'in ve kolorektal poliplerde P53'ün ekspresyon durumunu araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: 50 düşük dereceli displazili adenom (DDDA), 50 yüksek dereceli displazili adenom (YDDA), 29 intramukozal karsinom içeren adenom ve 25 malign polip (MP) olgusu çalışmaya dahil edildi. MFAP5 ile fibroblastlar ve ekstrasellüler matrikste gözlenen immünreaktivite komplet boyanma, fokal boyanma ve boyanma kaybı olarak 3 grupta değerlendirildi. CD204 ile en yoğun boyanmanın olduğu 1 mm²'lik alanda CD204 pozitif makrofaj sayısı belirlendi. COL11A1 ile 20'lik objektifte en yoğun boyanma alanında pozitif boyanma gösteren fibroblastların yüzdesi belirlendi. P53 ile %25 ve daha fazla hücrenin nükleer boyandığı polipler P53 pozitif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the expression status of CD204 in tumor-associated macrophages, COL11A1 in cancer-associated fibroblasts, MFAP5 in cancer-associated fibroblasts and extracellular matrix, which all three are important components of the microenvironment, and P53 in colorectal polyps to reveal the role of tumor microenvironment in the transformation process of colorectal adenomas into cancer. Materials and methods: 50 colorectal adenomas with low-grade dysplasia (ALGD), 50 colorectal adenomas with high-grade dysplasia (AHGD), 29 adenomas with intramucosal carcinoma and 25 malignant polyps (MP) cases were included in the study. The immunoreactivity observed in fibroblasts and extracellular matrix with MFAP5 was evaluated in 3 groups as complete staining, focal staining and staining loss. The CD204 positive macrophage number was determined in the 1 mm² area where the most intense staining with CD204 was. The percentage of fibroblasts that showed positive staining in the most intense staining area was determined with COL11A1 in a 20x lens. The polyps that having cells that show 25% or more nuclear staining with P53 have been assessed as P53 positive.