Toplum kökenli pnömoni tanısıyla yatırılarak tedavi edilen çocuklarda pasif sigara içiciliğinin tedavi sonuçları üzerine etkisi
Effects of secondhand smoke exposure on treatment outcomes in hospitalized pediatric patients with community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 697752
  2. Yazar: ALİ RIZA UZGELİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN TOLUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada toplum kökenli pnömoni tanısıyla hastanede yatırılarak tedavi edilen çocuk hastalarda pasif sigara içiciliğinin tedavi sonuçları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Prospektif kesitsel çalışma olarak dizayn edilen çalışmaya 01.07.2019-01.07.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde toplum kökenli pnömoni tanısıyla yatırılarak tedavi edilen 1 ay-18 yaş arasındaki 563 hasta dahil edildi. Hasta bilgileri, elektronik hasta dosyaları taranarak ve ailelerden doğrudan anket yöntemi ile bilgi alınarak toplandı. Dosyalardan; hastaların demografik bilgileri, hastanede yatış süresi, yoğun bakım yatışı olup olmadığı, yoğun bakım yatış süresi, invaziv ya da non-invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı olup olmadığı, mortalite ve hastaların laboratuvar değerleri (Tam kan sayımı, CRP) tarandı. Anket yöntemi ile hastaların ev içinde pasif sigara maruziyeti ile karşılaşıp karşılaşmadığı (Evde sigara içilip içilmediği, annenin sigara içip içmediği, babanın sigara içip içmediği, anne baba dışında evde sigara içilip içilmediği, hamilelikte sigara içilip içilmediği) kaydedilerek veriler ―Statistical Package for Social Sciences‖ version 20 programına girildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 563 hastanın 237'si (%42,1) kız, 326'sı (%57,9) erkekti (%57,9). Hastaların yaşları ortalama 25,2±38,2 ay (ortanca 11, ÇAA: 5-24), vücut ağırlıkları ortalama 12,6±10,8 kg (ortanca 9, ÇAA: 7-14) idi. Hastaların 396'sında (%70,3) evde sigara içilirken, 167'sinde (%29,7) evde sigara içilmiyordu. Hastaların 335'inin (%59,5) babası sigara içerken, 87'sinin (%15,5) annesi sigara içiyordu. Hastaların 377'sinde (%67) hamilelik sırasında sigara içilmişti (bizzat anne tarafından ya da anne pasif içici olarak). Hastalar hastanede yatış süreleri pasif sigara içiciliği açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,023). Hastalar pasif sigara içiciliği ve yoğun bakıma yatırılma açısından karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptandı (p=0,032). Hastalar hamilelik sırasında sigara içilmesi ve yoğun bakıma yatırılma açısından karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptandı (p=0,037). Hastaların 23'ünde (%4,1) non invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı oldu. Hastaların %43,2'si daha önce alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastanede yatmıştı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effects of secondhand smoke exposure on treatment outcomes in hospitalized pediatric patients with community-acquired pneumonia. Materials and Methods: The study was designed as a prospective cross-sectional study, included 563 patients between 1 month and 18 years of age who were hospitalized with the diagnosis of community-acquired pneumonia in the Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital Department of Pediatrics, between 01.07.2019 and 01.07.2020. Patient data was collected by scanning electronic patient files and obtaining information from families by direct questionnaire method. From files; demographic information of the patients, length of hospital stay, admiision to intensive care unit, length of intensive care unit stay, need for invasive or non-invasive mechanical ventilation, mortality and laboratory values of patients (complete blood count, CRP) were scanned. With the questionnaire method, it was recorded whether the patients were exposed to secondhand smoke at home (whether the mother smoked, whether the father smoked, whether there was a smoker at home other than the parents, whether exposure to secondhand smoke during pregnancy) and statistical Package for Social Sciences‖ version 20 program used. Findings: Of the 563 patients included in the study, 237 (42.1%) were female and 326 (57.9%) were male (57.9%). The mean age of the patients was 25.2±38.2 months (median 11, IQR: 5-24), and their body weight was 12.6±10.8 kg (median 9, IQR: 7-14). While 396 (70.3%) of the patients smoked at home, 167 (29.7%) of them did not smoke at home. While fathers of 335 (59.5%) patients smoked, mothers of 87 (15.5%) patients smoked. 377 (67%) of the patients smoked during pregnancy (by the mother herself or secondhand smoke exposure). When the patients were compared in terms of exposure to secondhand smoke at home and admission to intensive care unit, a statistically significant difference was found (p=0,032). A statistically significant difference was found when the patients' length of hospital stay were compared in terms of passive smoking (p=0.023). When the patients were compared in terms of smoking during pregnancy and admission to intensive care unit, a statistically significant difference was found (p=0,037). Non-invasive mechanical ventilation was required in 23 (4.1%) of the patients. When the hospitalization times of the patients were compared in terms of smoking at home, a statistically significant difference was found (p=0,023). 43.2% of the patients had previously been hospitalized due to lower respiratory tract infection.