Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 40 yaş ve üzeri bireylerde sarkopeni riski ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia risk and associated factors in individuals aged 40 and over admitting to a family medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 777191
  2. Yazar: İREM ŞENOYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Sarkopeni kas gücü ve fonksiyonlarında kayıp ile seyreden, önemli ve önlenebilir bir sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı bireylerde dördüncü dekadla birlikte arttığı bilinen kas gücü kaybı, olası sarkopeni ile kişilerin beslenme durumları, sosyodemografik özellikleri, laboratuvar bulguları ve komorbiditelerin ilişkisini değerlendirmek ve koruyucu hekimlik alanında farkındalığı arttırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı olarak tasarlanmış bu çalışmaya 29.09.2022 ile 30.11.2022 tarihleri arasında, İstanbul SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran, 40 yaş ve üzeri 213 kişi dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri yüz yüze kişisel bilgi formu doldurularak; laboratuvar değerleri sağlık bilgi sistemlerindeki veriler taranarak kaydedildi. Katılımcıların kas gücü ölçümleri için el kavrama dinamometresi, kas kütlesi ölçümü için antropometrik ölçümler; beslenme durumlarının belirlenmesinde ise MNA değerlendirmesi kullanıldı. Bireylerin sarkopeni riskleri EWGSOP2 algoritmasına göre belirlendi. Bulgular: Çalışmaya 125'i kadın (%58,7) olmak üzere toplam 213 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 60,42 ± 10,54 yıldı. Çalışmamızda katılımcıların %15,5'inde (n=33) sarkopeni riski; %5,6'sında (n=12) kesin sarkopeni ve %15,5'inde malnütrisyon riski saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenia is a serious and preventable health problem which is charactised by loss off muscle strength and functions. The aim of this study is to evaluate the relationship between the loss of muscle strength (probable sarcopenia), which is known to increase with the fourth decade, with the nutritional status, sociodemographic characteristics, laboratory findings and comorbidities of the individuals; and also to increase awareness of early diagnosis and preventive medicine. Methods: In this cross-sectional and descriptive study, 213 people aged 40 and over who admitted to Istanbul SBU Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between 29.09.2022 and 30.11.2022 were included. A personal information form was filled face-to-face for the sociodemographic characteristics of the participants, and the laboratory values were recorded by scanning the data in the health information systems. Hand grip dynamometer was used for muscle strength, anthropometric measurements were used for muscle mass; nutritional status was determined according to MNA scores. The sarcopenia status of individuals was evaluated according to the EWGSOP2 algorithm. Results: A total of 213 participants, 125 women (58.7%) were included in the study. The mean age of the participants was 60.42 ± 10.54. In our study, sarcopenia risk (probable sarcopenia) was found in 15.5% (n=33) of the participants, and confirmed sarcopenia was found in 5.6% (n=12). 15.5% of the participants were found to be at risk of malnutrition. In our study, no relationship was found between the marital status and gender of the individuals and the risks of sarcopenia.