Psoriasis hastalarında plazma katepsin-l ve granulizin düzeylerinin kontrol gruplarıyla karşılaştırılması
Comparing the plasma levels of cathepsin-l and granulysin between patients with psoriasis and control groups
  1. Tez No: 697764
  2. Yazar: HAVVA HİLAL AYVAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN GÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Psoriasis, genetik yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin tetiklemesiyle ortaya çıkan kronik seyirli, inflamatuvar bir hastalıktır. Psoriasisin patogenezi tam olarak bilinmemekle birlikte, sitotoksik immünitede görev alan T lenfositlerin ve doğal öldürücü hücrelerin (NK) de patogenezde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu hücreler perforin/granzim bağımlı granül ekzositozu ile sitotoksik aktivitelerini gösterirler ve bu yolak da katepsin ve granulizin ile ilişkilidir. Katepsin-L, lizozomal proteaz enzimlerinden biri olup, immün cevabın oluşmasında önemli rollere sahiptir. Birçok çalışmada katepsin-L'nin hücresel immünitenin göstergesi olabileceği belirtilmiştir. Granulizin, aktive olmuş sitotoksik T ve NK hücrelerinde bulunan bir granül proteinidir. Bazı çalışmalarda serum granulizin seviyesinin sitotoksik immüniteyi göstermede faydalı olabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmada Aralık 2014 - Ağustos 2015 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğine başvuran 40 psoriasis (23 erkek,17 kadın) hastası ve yaş ve cinsiyet uyumlu 40 gönüllü (23 erkek,17 kadın) dahil edildi. Çalışmamızın sonucunda, serum granulizin ve katepsin-L seviyelerinin psoriasisli hastalarda kontrol grubundan farklı olmadığı, PAŞİ değerlerine göre de değişiklik göstermediği saptandı. Bu çalışma, ELISA yöntemiyle bakılan katepsin-L ve granulizin seviyelerinin, psoriasiste hücresel immünite düzeyini ve hastalık prognozunu göstermede yeterli belirteçler olmadıklarını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease that results from a genetic predisposition combined with environmental triggers. The pathogenesis of psoriasis has not been well known yet, but T cells and natural killer (NK) cells which are involved in cytotoxic immunity, are thought to be involved in psoriasis pathogenesis. These cells have perforin/granzyme exocytosis mediated cytotoxic activities and this exocytosis path is related to cathepsin and granulysin as well. Cathepsin-L is one of the lysosomal protease enzymes which have important roles in immune response. In many studies cathepsin-L was shown as a possible marker of cytotoxic immunity level. Granulysin is a granule protein which exists in cytotoxic T and NK cells. Few studies suggested that serum levels of granulysin could be helpful to show the cytotoxic immunity level. This study included a total of 40 patients (23 males, 17 females) with psoriasis who presented to Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between December 2014 and August 2015, and 40 age- and sex-matched healthy controls (23 males, 17 females). Our study results revealed that serum granulysin and cathepsin-L levels were not significantly different in patients with psoriasis than the control group; serum granulysin and cathepsin-L levels also did not show variability according to PASI scores. This study revealed that serum granulysin and cathepsin-L levels by ELISA may not be enough markers to show cytotoxic immunity levels and psoriasis disease prognosis.