Psoriasis vulgaris olgularında raftlin, GPER-1 ve 8-izoprostaglandin F2α düzeylerinin araştırılması
Investigation of raftlin, GPER 1 and 8-isoprostaglandin F2α levels in psoriasis cases
  1. Tez No: 909038
  2. Yazar: YUSUF AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ, PROF. DR. PERİHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Psoriasis, sıklığı bütün dünyada %2'yi bulan kronik ve tekrarlayıcı bir deri hastalığıdır. Keskin sınırlı, hiperemik plak ve papüller üzerinde yerleşmiş parlak, sedefi renkli skuamından dolayı halk arasında“sedef hastalığı”adıyla da bilinen hiperproliferatif inflamatuar deri hastalığıdır (1). Psoriasisin etyopatogenezini anlamaya yönelik yoğun çalışmalara rağmen lezyonların oluşumu hala büyük oranda anlaşılamamıştır. Bununla birlikte genetik yatkınlık ve bazı tetikleyici faktörlerle ortaya çıkan immünolojik değişiklikler üzerinde durulmaktadır. Psoriasis hastalarında kardiyovasküler hastalık riskinde artış bildirilmiştir. Kronik ve sistemik inflamasyon, kullanılan sistemik tedaviler ve psoriyazise eşlik eden sigara alışkanlığı, obezite, hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi gibi komorbiditeler psoriyaziste ateroskleroz gelişimine katkıda bulunan faktörlerdir(2,3). Yakın zamanda yapılan çalışmalarda; psoriasis varlığının subklinik ateroskleroz için bağımsız bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir(3).Kronik inflamasyon aterosklerozun tüm evrelerinde önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Bu nedenle son yıllardaki çalışmalar, vasküler inflamatuar göstergelerin plazma düzeyleri ile ileride gelişebilecek kardiyovaskuler olay riski arasındaki muhtemel ilişki üzerine yoğunlaşmıştır(4,5). Lipid profili açısından psoriasis hastalarını sağlıklıkişilerle karşılaştırıldığında total kolesterol, trigliserid, düşük dansiteli lipoprotein seviyelerinin yüksek olduğunu ve psoriasisin hiperlipidemi gelişmesi açısından bir risk faktörü labileceği belirtilmiştir (6). Psöriasisde insulin resistansının ilişkili olabileceği ve diyabetes mellitus, obezite, metabolik sendrom gibi hastalıkların görülme sıklığının arttığı belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic and recurrent skin disease with a prevalence of around 2% worldwide. Known as“psoriasis”in layman's terms due to its sharply demarcated, hyperemic plaques and papules with shiny, silvery scales, it is a hyperproliferative inflammatory skin disease. Despite intensive studies aimed at understanding the etiopathogenesis of psoriasis, the formation of lesions is still largely unclear. G-protein-coupled estrogen receptor (GPER-1) is a membrane-bound receptor that activates estrogen's rapid signaling pathways. Unlike traditional estrogen receptors, signaling via GPER-1 occurs faster and through membrane-initiated events. Raftlin is the main lipid raft protein found in B cells and is responsible for regulating the signal transduction of the B cell antigen receptor. Raftlin also plays a crucial role in inducing autoimmune responses and vascular inflammatory responses. 8-izoprostaglandin F2α (8-iso-PGF2α) is produced through free radical peroxidation of arachidonic acid independent of the cyclooxygenase enzyme and is considered a reliable biomarker of oxidative stress, widely used in clinical research. This study aims to determine the levels of raftlin, GPER-1, and 8-iso-PGF2α in psoriasis patients and investigate their possible roles in the pathophysiology of psoriasis. The study included a total of 80 individuals: 40 control subjects and 40 psoriasis patients. The patients were aged 18-45 (20 women and 20 men) who were diagnosed clinically and/or histopathologically with“psoriasis vulgaris”and planned to receive systemic treatment. They were recruited from the dermatology clinic of KSÜ SUA Hospital after consenting to participate (excluding those meeting exclusion criteria). The control group consisted of healthy individuals aged 18-45 (21 women and 19 men) with no systemic or metabolic diseases. Patients' disease duration, medications, smoking and alcohol usage, height, weight, and Psoriasis Area Severity Index (PASI) scores were recorded. Serum levels of raftlin, GPER-1, and 8-iso-PGF2α in both patient and control individuals were measured using ELISA with commercial kits.