Açık ofis ortamlarının gizli işitme kaybı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of open office environments on hidden hearing loss
- Tez No: 697787
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma açık ofis çalışanlarının gizli işitme kaybı açısından değerlendirilmesi için yapılmıştır. Acıbadem Üniversitesinde çalışan, yaşları 23 ile 60 arasında olan, işitmeleri normal sınırlarda, 25 açık ofis çalışanı (19 Kadın, 6 Erkek) ve 25 kapalı ofis çalışanı (17 Kadın, 8 Erkek) değerlendirmeye alınmıştır. Tüm katılımcılara serbest alanda sırasıyla SNR=+10 dB, SNR= 0dB, SNR=-10dB'de gürültü gönderilerek konuşmayı ayırt etme skorları değerlendirilmiştir. Her konuşmayı ayırt etme skoru bakılmasının ardından distortion product otoakustik emisyon (DP-OAE) testi uygulanmıştır. Veri analizleri SPSS 24.0 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmanın sonunda serbest alanda yapılan konuşmayı ayırt etme skoru DP- OAE sonuçlarında gruplar arasında istatistiksel açıdan bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Grup içi karşılaştırma yapıldığında açık ofiste çalışan katılımcıların değerlendirme öncesi, +10 dB, 0 dB ve -10 dB ölçümleri arasında 3 kHz, 4 kHz, 6 kHz frekanslarında anlamlı farklılıklar bulundu. Aynı zamanda açık ofis çalışanlarının çalışma süreleri ile DP-OAE amplitüdleri arasında yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre 1 kHz frekansında pozitif, 2 kHz 3 kHz,4 kHz, 6 kHz frekanslarında çalışma süresi ile ölçülen DP-OAE amplitüdleri arasında negatif korelasyon bulundu. Çalışmaya katılan bireylerin DP-OAE sonuçlarında kulaklar arasında fark olması, ofis ortamında oturma düzeni ile alakalı olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma preliminer çalışma özelliği taşımaktadır. Gelecekte yapılacak araştırmalarda kullanılacak gürültü uyaran süresi değişkenliği, bireylerin ofis ortamlarının standardizasyonu gibi parametrelerin de dâhil edilmesi, günümüz iş koşullarında gizli işitme kaybı bulgularıyla başvuran hastaların değerlendirilmesi ve tanılanması açısından yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate open office employees in terms of latent hearing loss. 25 open office employees (16 Female, 9 Male) and 25 closed office employees (17 Female, 8 Male) working at Acıbadem University, aged between 23 and 60, with normal hearing, were included in the evaluation. Speech discrimination scores (SDS) were evaluated by sending noise to all participants in the free field at SNR=+10 dB, SNR= 0dB, SNR = -10dB, respectively. DP-OAE test was applied after each SDS was checked. Data analyzes were performed using SPSS 24.0 software. At the end of this study there was no statistically significant difference between the groups in SDS results performed in free field and DP-OAE results (p>0.05). When compared within the group, significant differences were found between the measurements of +10 dB, 0 dB and -10 dB at the frequencies of 1.5kHz, 3kHz,4kHz, 6kHz before the evaluation of the participants working in the open Office employees when compared within the groups. Also open Office employees working hours of their employees DP-OAE amplitude correlation analysis it was performed. According to the results of this analysis, a positive correlation was found between the operating time at 1 kHz frequency and the measured DP-OAE amplitudes, a negative correlation was found between the operating time at 2 kHz, 3 kHz, 4 kHz, 6 kHz frequencies and the measured DP-OAE amplitudes. The difference between the ears in the DP-OAE results of the individuals participating in the study suggests that it may be related to the sitting arrangement in the office environment.. This study has the feature of preliminary study. Inclusion of parameters such as noise stimulus duration variability and standardization of individuals' office environments to be used in future research may be useful in terms of evaluating and diagnosing patients presenting with occult hearing loss findings in today's work conditions.