El oyun konsollarında doğal haritalanmış kontrol arayüzlerinin kullanıcı deneyimine etkisi
The impact of naturally-mapped control interfaces on user experience in handheld game consoles
  1. Tez No: 697825
  2. Yazar: ATABEY GÜNEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN DEVRİM ÜLKEBAŞ TÜZEN, DOÇ. DR. MİNE OVACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde el oyun konsollarında farklı seviyelerde doğal haritalanmış kontrol arayüzlerinin algılanan pragmatik ve hedonik niteliklerinin karşılaştırılarak, kullanıcı deneyimine etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yürütülen deneysel araştırma kapsamında; 20 katılımcının dahil olduğu kullanıcı testlerinde, el oyun konsolu olarak kullanılan Nintendo Switch, doğal haritalamanın en düşük seviyesi olan“yönlü”doğal haritalanmış Joy-Con kontrol arayüzü ve en yüksek seviyesi olan“gerçekçi somut”doğal haritalanmış Toy-Con Motorbike kontrol arayüzü kullanılmıştır. Bireysel olarak gerçekleştirilen iki oturumlu kullanıcı testlerinde katılımcılar Joy-Con ve Toy-Con Mototrbike kontrol arayüzlerini Nintendo Switch'in el oyun konsolu modunda Motorush GT oyununu oynayarak deneyimlemişlerdir. Katılımcılar her iki oturum sonunda da deneyimledikleri kontrol arayüzüne yönelik AttrakDiff anketini çevrimiçi olarak yanıtlamış, iki oturumu da tamamladıktan sonra deneyim hakkındaki görüşlerini çevrimiçi kullanıcı görüşü anketini ile belirtmişlerdir. Kullanıcı testleri sonunda toplanan bu verilerin analizi sonunda, el oyun konsollarında kullanılan kontrol arayüzlerinin doğal haritalama seviyelerinin keyif (enjoyment), daldırma (immerse), akış (flow), mevcudiyet (presence) gibi oyun deneyiminin boyutları ile pozitif yönde ilişkili olduğunu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to compare the perceived pragmatic and hedonic qualities of naturally-mapped control interfaces at different levels in handheld game consoles and to reveal the effect on user experience. Within the scope of the experimental research carried out for this purpose; In user tests involving 20 participants, the Nintendo Switch was used as a handheld game console, the“directional”naturally-mapped Joy-Con control interface, with the lowest level of natural mapping, and the“realistic tangible”naturally-mapped Toy-Con Motorbike control interface, with the highest level, were used. In the individual two-session user tests, the participants experienced the Joy-Con and Toy-Con Mototrbike control interfaces by playing the Motorush GT game in Nintendo Switch's handheld game console mode. At the end of both sessions, the participants answered the online AttrakDiff questionnaire for the control interface they experienced, and after completing both sessions, they expressed their opinions about the experience with the online user opinion questionnaire. As a result of the analysis of these data collected at the end of the user tests, it was concluded that the natural mapping levels of the control interfaces used in handheld game consoles are positively related to the dimensions of the game experience such as enjoyment, immersion, flow, and presence.