Siyasi parti üyelerinin liderlik algısı ve liderden beklentileri
Leadership perception and expectations of political party members
- Tez No: 697839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHAP GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde siyasetin temel aktörlerinden birisi siyasi partiler olmakla birlikte, siyasi parti liderleri siyaset sahnesinde çoğu zaman örgütlerinin önüne geçebilmektedir. Başarılı siyasi liderliğin en önemli unsurlarından birisi, şüphesiz, kalabalıkları etkileme ve onları yönlendirme becerisidir. Bu bağlamda liderlik özellikleri, algı yönetiminde oldukça etkili bir unsurdur. Günümüzde özellikle ideolojilerin birbirlerine yakınlaşmış olduğu bir süreçte parti liderlerinin, seçmen üzerinde etkili olabilmesi için üyelerin beklentilerini karşılayabilecek niteliklere sahip olduğunu göstermek zorundadır. Siyasi liderlerin parti üyeleri ve seçmen üzerinde etkili olması, ancak beklentilerine cevap verebilecek nitelikte imaj yaratması ile mümkün olacaktır. Bu bağlamda siyasi parti üyelerinin liderlik algısı ve bu üyelerin beklentilerinin tespiti önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Although political parties are one of the main actors of politics today, political party leaders can often get ahead of their organizations in the political scene. Undoubtedly, one of the most important elements of successful political leadership is the ability to influence and direct crowds. In this context, leadership qualities are a very effective factor in perception management. Nowadays, especially in a period where ideologies are getting closer toeachother, it has to Show that the party leaders have the qualification stomeet the expectations of the members in order to be effective on the voters. The influence of political leaders on party members and voters will only be possible if they create an image that can meet their expectations. In this context, the leadership perception of political party members is important to determine the expectations of these members.