Karate sporcularının beslenme alışkanlıklarının veağız-diş sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits and oral-dental healthof karate athletes
- Tez No: 697840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. ÖMER KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, karate sporcularının beslenme alışkanlıkları ile ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Türkiye'nin farklı spor kulüplerinde yer alan ve aktif spor yapan 110'u kadın, 120'si erkek olmak üzere toplam 230 karate sporcusu katılmıştır. Genel tarama yöntemi kullanılan çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Çalışmada yer alan katılımcılara demografik ve spor öz geçmişi 21, ağız ve diş sağlığı 11 ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin 21 soru olmak üzere toplam 53 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Karate sporcularından elde edilen veriler, SPSS 22.0 paket programı kullanılarak frekans, yüzde analizleri ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada karate sporcularının ağız ve diş sağlığı ile ilgili bulguları incelendiğinde, karate sporcularının % 65.7'sinin diş dolgusu, %48.3'ünün diş çekimi, %45.4'ünün diş çürüğü, %34.8'inin kanal tedavisi, %13'ünün diş kırığı, %1.9'unun diş teli, %1.4'ünün implant, %1.4'ünün diş taşı nedeniyle ağız ve diş sağlığı ile ilgili rahatsızlık yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been aimed to evaluate the nutritional habits and oral and dental health of karate athletes in this study. A total of 230 karate athletes, consisting of 110 female and 120 male, who attend different sports clubs in Turkey and doing active sports have participated in the research. In the study using general screening method, a questionnaire developed by the researcher has been used. A questionnaire consisting of 53 questions, including 21 questions about demographic and sports background, 11 questions about oral and dental health, and 21 questions about nutritional habits, was applied to the participants in this study. Data obtained from karate athletes were evaluated through frequency, percentage analysis and chi-square test using SPSS 22.0 package program. When the findings related to oral and dental health of karate athletes were examined, it was determined that 65.7% of karate athletes had dental filling problems, 48.3% had tooth extraction problems, 45.4% had tooth decay problems, 34.8% had root canal treatment problems, 13% had tooth fracture problems, 1.9 had dental problems due to braces, 1.4% had problems due to implant, and 1.4% to dental calculus.