Belediye çalışanlarında diyabet riski ve ilişkili faktörler
Diabetes risk and related factors in municipality office workers
  1. Tez No: 834421
  2. Yazar: ZEYNEP CEYDA BURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ERBAY DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; non-invaziv diyabet risk skoru olan FINDRISC kullanılarak Büyükşehir Belediyesi ofis çalışanlarında diyabet riskinin belirlenmesi ve yüksek diyabet riski ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma Manisa Büyükşehir Belediyesi Merkez Binası'nda ofis çalışanında yürütülmüş, Mayıs-Haziran aylarında veri toplanması tamamlanmıştır. Araştırmanın evrenini 451 ofis çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, çalışmayı kabul eden ve dahil olma kriterlerini karşılayan 449 kişiyle görüşülmüş, 437 kişiden veri toplanmıştır. Çalışmaya katılım oranı %97.2'dir. Çalışmanın bağımlı değişkeni FINDRISC ile değerlendirilen diyabet riskidir; ≥15 puan alanlar diyabet açısından yüksek/çok yüksek riskli kabul edilmiştir. Çalışmanın bağımsız değişkenleri sosyodemografik değişkenler, yaşam biçimi özellikleri, beslenme özellikleri, beden algısı, ko-morbid durumlar, sağlık hizmeti kullanımı, çalışma ortamı özellikleri, antropometrik ölçümler ve beslenme okuryazarlığıdır. Veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ile değerlendirilmiştir. Tek değişkenli analizlerde, Ki kare ve Fischer'ın kesin testi, çok değişkenli analizlerde lojistik regresyon kullanılmıştır. Çözümleyici analizlerde tip 1 hata
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the diabetes risk of Metropolitan Municipality office workers using FINDRISC, a non-invasive diabetes risk score, and to evaluate factors associated with high diabetes risk. Materials and Methods: The cross-sectional study was conducted among office workers in Manisa Metropolitan Municipality Central Building, and data collection was completed in May-June. The population of this study consists of 451 office workers. No sample selection was made in the research, 449 people who accepted to participate and met the inclusion criteria were interviewed, and data was collected from 437 people. Participation rate in the study was 97.2%. The dependent variable of the study was diabetes risk assessed by FINDRISC; those with ≥15 points were considered to be at high/very high risk for diabetes. The independent variables of the study are sociodemographic characteristics, lifestyle characteristics, nutritional characteristics, body image, co-morbid conditions, health service use, work environment characteristics, anthropometric measurements and nutritional literacy. The data were analyzed using the SPSS 23.0 package program. Descriptive statistics were evaluated with number, percentage, mean and standard deviation. Chi square and Fischer's exact test were used in univariate analyses, and logistic regression was used in multivariate analyses. In analytic analyses, type 1 error was accepted as