Yeni nesil hormonal tedavi alan metastatik kastrasyon dirençli prostat kanseri hastalarında pan-immün inflamasyon değeri ve sağkalım arasındaki ilişki
  1. Tez No: 697872
  2. Yazar: SATI COŞKUN YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÜRÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Pan-immün inflamasyon değeri (PIV), tam kan sayımındaki sistemik inflamasyon göstergesi tüm hücresel komponentleri içeren, kolay ulaşılabilir, hem vücudun bağışıklık yanıtını hem de sistemik inflamasyon durumunu yansıtma potansiyeline sahip yeni tanımlanmış bir biyobelirteçtir. Bu çalışmada; metastatik kastrasyon dirençli prostat kanseri hastalarında abirateron asetat veya enzalutamid tedavileri öncesi PIV'ın prognostik etkisini değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2010- Haziran 2021 tarihleri arasında, kastrasyon dirençli dönemde abirateron asetat veya enzalutamid almış, 114 metastatik kastrasyon dirençli prostat kanseri hastası dahil edilmiştir. PIV için tedavi öncesindeki son bir ayda elde edilmiş tam kan sayımı değerlerinden tedaviye başlamadan önceki en erken veriler kullanılmıştır. Hastalar tedavi öncesi PIV ortanca değerine göre düşük PIV ve yüksek PIV gruplarına ayrılarak, genel sağkalım (GSK) ve PIV grupları arasındaki ilişki çok değişkenli analiz ile değerlendirilmiştir. Çok değişkenli analiz sonucunda sağkalım etkisi saptanan PIV ve laktat dehidrogenaz (LDH) düzeyleri kullanılarak, PIV-LDH kombine skoru oluşturulmuştur. Bulgular: Tüm hasta popülasyonunda medyan GSK süresi 21 ay (%95 Güven Aralığı (GA):17,6-21,3) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Pan-immune inflammation value (PIV) is a newly defined biomarker that includes whole cellular components which are indicators of systemic inflammation in complete blood count, easily accessible, and has the potential to reflect both the body's immune response and systemic inflammation status. In the current study; we evaluated the prognostic effect of PIV before treatment with abiraterone acetate or enzalutamide in metastatic castration-resistant prostate cancer patients. Materials and Methods: The study included 114 metastatic castration-resistant prostate cancer patients who received abiraterone acetate or enzalutamide in the castration-resistant period between January 2010 and June 2021. The most recently examined complete blood count values in the one-month period before treatment were used for calculating PIV. Patients were divided into low and high PIV groups according to the median PIV before the treatment. The relationship between overall survival (OS) and PIV was evaluated by multivariate analysis. By using PIV and lactate dehydrogenase (LDH) levels which had shown survival effect at multivariate analysis, PIV-LDH combined score was established. Results: In the whole study population, the median OS was 21 months (95% Confidence Interval (CI): 17.6-21.3).