The late Bronze Age animal mobility and herding strategies: A geometric morphometric study of ovis aries and capra hircus remains from Hittite Period Sapinuwa (Ortaköy/Turkey)
Geç Tunç Çağı hayvan mobilitesi ve hayvancılık stratejileri: Hitit Dönemi Sapinuwa (Ortaköy/Türkiye) kenti koyun ve keçi kalıntılarının geometrik morfometrik çalışması
  1. Tez No: 697873
  2. Yazar: GONCA ÖZGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVANGELIA PISKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Geç Tunç Çağı boyunca, pastoralizm Hitit devletlerinin sosyal ve ekonomik sistemi içinde oldukça önemli bir rol oynamıştır (Beckman, 1988; Schachner, 2012; Yakar, 2000). Hitit arşivlerini doğrulayacak bilgiler sunan farklı Hitit yerleşimlerine ait faunal analizler sonucunda gelişmiş bir hayvancılık ve yetiştirme uygulamasına işaret eden bir bilgi birikimine sahip olduğumuz söylenebilir. Bu bilgiler ışığında, bu tez çalışması, Hitit Geç Tunç Çağı döneminde Šapinuwa kenti, modern Ortaköy/Çorum kazısında bulunan hayvan kemiklerini vaka çalışması olarak ele alarak, hayvancılık, hayvan mobilitesi ve ıslah çalışmaları hakkında disiplinlerarası bir çalışma sunmayı amaçlamaktadır. Milattan önce 14. Yüzyılda Hitit İmparatorluğunun ikinci başkenti olduğu düşünülen Šapinuwa, Kuzey Orta Anadoluda yer almaktadır. Bu çalışma, Hitit dönemi hayvancılığında sürü yönetimi, hayvan mobilitesi ve ıslah çalışmaları hakkında geometrik morfometri ve oestrometri metodları kullanılarak dönemin hayvancılık ve ekonomik dinamikleri konusundunda araştırmaları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Koyun ve keçi astragalus, metacarpal ve metatarsal kemiklerinin multidisipliner yaklaşım temelinde analizine odaklanmaktadır ve tekniğin etkinliği için geometrik morfometrik dışında, geleneksel ölçümlerle (osteometri) yapılacak analizler bir karşılaştırma olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout the Late Bronze Age period, pastoralism remained crucial for the social and economic system of the Hittite states (Beckman, 1988; Schachner, 2012; Yakar, 2000). The faunal analysis of different Hittite sites indicates a well-developed animal husbandry and a good knowledge of breeding practices which is also mentioned in Hittite archives. In tandem with this information, this thesis aims to explore the animal husbandry management, animal mobility and breeding practices during the Hittite Late Bronze Age period. This thesis will apply interdisciplinary research by taking the faunal remains of Šapinuwa (Ortaköy) as a case study. Šapinuwa, located in the North Central Anatolia, has long been assigned as the second capital of Hittite Empire in the 14th century BCE. In this thesis, two-dimensional geometric morphometric analysis is employed to investigate whether a specialized veterinary activity was practiced by the Hittite Empire and if so, how it affected socio-economic hierarchy during the Late Bronze Age period. In order to increase the effectiveness of examination beside geometric morphometric analysis, traditional measurements will be used as a comparative methodology. This research focuses on the analysis of Ovis aries and Capra hircus astragalus, metacarpal and metatarsal bones on the basis of a multidisciplinary approach. For the effectiveness of the technique, other than geometric morphometrics, traditional measurements will then be used as a comparison. This study employs standard and specialized zooarchaeological techniques to present two aspects of animal husbandry in Hittite; mobility of animals and selective breeding.