The ascent of morality, from non-human to human animals: An emotion-based account
İnsan harici hayvanlardan insan olan hayvanlara ahlakın yükselişi: Duygu temelli bir yaklaşım
  1. Tez No: 697889
  2. Yazar: DERYA SAKİN HANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tezin amacı, ahlakın yalnızca insana özgü olup olmadığını araştırmak ve ahlaki davranışın duygular tarafından üretildiği anlamında duyguların ahlakın temeli olduğunu tartışmaktır. İleri sürdüğüm bu fikri desteklemek için öncelikle duyguların doğasını ve işlevini araştırmak niyetindeyim. Ayrıca, biyolojimizin bizi çevreleyen şeyleri önemsemeye ittiğini öne süren evrimsel bir bakış açısını benimsiyorum. Bu iddiaya uygun olarak, hem natüralist filozofların hem de evrimci bilim insanlarının bakış açılarından ahlaki yargıların ve ahlaki inançların bilişsel olmayan bir şekilde açıklanıp açıklanamayacağını irdelemeye çalışıyorum. Buna göre, ahlaki yargının önermesel olmayan, psikolojik bir tutum olduğu görüşünü savunuyorum. Çağdaş bir perspektiften, Hume'un ahlaki yargı yorumunun bilişsel ve önermesel olmayan bir tutum benimsediğini iddia edebiliriz. Dahası, ahlaki yargı, olguları tanımlayan ve doğruluğu değerlendirilebilir bir önermeleri ifade etmez; daha ziyade duyguları ifade eder. Bu anlamda ahlaki yargı, belirli bir duyguyu hissetmeye yönelik psikolojik bir eğilimdir ve buna göre belirli duygu, ahlaki yargı açısından onaylanma veya onaylanmamayı içerir. Son olarak, ahlaki yargı ahlaki bir özne olmanın en önemli unsuru olarak kabul edildiğinden ve ahlaki yargıyı tam olarak yukarıda tarif ettiğim şekilde açıklayabilirsem, hayvanlarda ahlaka yer açacaktır. Başka bir deyişle, ahlaki yargının önermesel olmadığı görüşüm, insan olmayan hayvanlara ahlak atfedebileceğimiz fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate whether morality is uniquely human, and to argue that emotions are the basis of morality in the sense that moral behavior is produced by emotions. In order to support my suggestion, I first intend to investigate the nature and function of emotions. Furthermore, I adopt an evolutionary perspective suggesting that our biology pushed us toward caring about certain things surrounding us. In accordance with this assertion, I endeavor to examine whether moral judgments and moral beliefs can be illustrated in a non-cognitivist way from the perspectives of both naturalist philosophers and evolutionary scientists. Accordingly, I defend the view that moral judgment is a non-propositional, psychological attitude. From a contemporary perspective, we might argue that Hume's interpretation of moral judgment adopts a non-cognitivist and non-propositional attitude. Moreover, moral judgment does not express a proposition that describes facts and is truth evaluable; rather, it expresses feelings. In this sense, moral judgment is a psychological inclination to feeling a specific emotion and, accordingly, the particular emotion comprises approval or disapproval in terms of moral judgment. Finally, since moral judgment is considered to be the most significant element of being a moral agent and if I can explain moral judgment in precisely the way I describe above, then it will open the room for morality among animals. In other words, my position that moral judgment is non-propositional supports the idea that we may attribute morality to non-human animals.