Uluslararası banka garanti sözleşmeleri ve bankanın savunma araçları
International bank guarantees and bank's defences
  1. Tez No: 697900
  2. Yazar: FİRUZE DİLEM BULGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Küreselleşen dünyada iş hayatında belli bir standarda ulaşan girişimciler, kendi ülkeleri kadar ülke sınırları dışında da yatırım yapmakta ve büyük projelere imza atmaktadır. Girişimcilerin taahhütlerini zamanında ve istenilen kalitede yerine getirmelerinin sağlanması, taahhütlerini güvence altına alma zorunluluğunu doğurmaktadır. Bu noktada, taahhüt altına alınan asıl sözleşmeden bağımsız olarak üçüncü kişiler tarafından düzenlenen garanti sözleşmeleri, uluslararası ticarette etkin araçlar haline gelmiştir. Kuşkusuz, özellikle büyük ölçekli yatırımlar için tacirler, uluslararası kredisi yüksek garantörler tarafından garanti düzenlenmesini tercih etmektedir. Bu bağlamda bankalar, uluslararası ticarette garanti ilişkilerinde saygın bir garantör olarak kilit rol oynamaktadır. Banka garantileri, sözleşme serbestisi ilkesi kapsamında ele alınmakta olup, uygulama esasları ulusal kanunlarla düzenlenmekten ziyade genel olarak içtihatlarla geliştirilmektedir. Bu doğrultuda Alman ve İsviçre hukukunda olduğu gibi Türk hukukunda da banka garanti sözleşmeleri doğrudan kanunlarla düzenlenmemektedir. Bununla birlikte, her ulusal hukuk sisteminin banka garantisinin uygulanmasına ve esaslarına ilişkin kendi yaklaşımı söz konusudur. Bu noktada, ICC'nin dikkat çekici çabaları sayesinde, uluslararası garantileri uyumlu hale getirmek için UNCITRAL ve URDG gibi bazı uluslararası standartlar uluslararası aktörler tarafından kabul edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, bankaların yüklenebilecekleri riskleri belirlemek, uluslararası uygulamacılara yol göstermek ve banka garantilerinde uluslararası standartları ortaya koymak amacıyla uluslararası banka garantileri ve bankanın savunma imkanları, farklı ulusal düzenler ve içtihat hukuku açısından karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The entrepreneurs who have reached a certain standard in business life in the globalizing world tend to invest outside of the country borders and undertake big projects as well as their own countries. Ensuring the fulfillment of the commitments of the entrepreneurs on time and in the desired quality leads to the necessity of securing their commitments. At this point, guarantee contracts, isssued by third party independently from the underlying transaction, have been effective instruments in international trade. Undoubtedly, especially for the large-schale investments, the merchants prefer to be under the guarantee issued by of a high standing guarantor. In this regard, banks play a key role in guarantee relations for international trade and bussiness transcactions as a reputable guarantor. Bank guarantees are recognized within the principle of party autonomy and generally developed by case law rather than to be regulated by statues in different legal systems. Within this direction, similiar to in German and Swiss Law, in Turkish law the bank guarantee is not a subject of codes directly . However, each national legal system has its own approach to the implementation and fundamentals of bank guarantee. In other respects, Owing to the remarkable effort of ICC, some international guarantee-standards such as UNCITRAL and URDG are accepted by various international actors in order to harmonise international guarantees issued under the different national laws. In this study, International bank guarantees and bank's defences are scrutinized comparatively regarding to different aspects of national laws and their practices in order to identify the risks banks would bear, guide international legal practitioners and to contribute to the international harmonised implementation of bank guarantees.