Fransız flüt ekolünde modern teknikler ve Paris Konservatuvarı Morceau Impose geleneği (2009'dan günümüze)
Modern techniques in the French flute school and the tradition of the Morceau Impose of the Paris Conservatory (From 2009 to present)
- Tez No: 697955
- Danışmanlar: PROF. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada, Fransız flüt ekolünde kullanılan modern çalım teknikleri ile Fransız flüt ekolünün merkezinde yer alan Paris Konservatuvarı ve Morceau Imposé geleneğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, Paris Konservatuvarı'nda 2009 yılından günümüze flüt alanında morceau imposé olarak icra edilen bu eserlerde kullanılan modern çalım teknikleri incelenmiştir. Araştırmada müzikte ekol kavramı ile flüt eğitiminde ekoller konusu ele alınmış ve çalışmanın temelinde yer alan Fransız Flüt Ekolü incelenmiştir. Bu ekolün doğduğu ve şekillendiği en önemli kurum olan Paris Konservatuvarı ile bu konservatuvardaki besteci icracı flüt eğitmenleri tarihsel akış içinde detaylı bir biçimde incelenmiştir. Paris Konservatuvarı'nda 2009 yılından günümüze flüt alanında 16 eserin Morceau Imposé olarak icra edildiği görülmektedir. Bu eserlerden 3'ü modern çalım teknikleri içermemektedir. 1 eserin notasına ulaşılamadığından incelemeye dahil edilememiştir. Çalışmada 12 eser ve bestecisi hakkında bilgiler verilmiş, bu eserler yaygın olarak kullanılan modern çalım teknikleri bakımından incelenmiştir. Yapılan literatür taramasında 2009'dan günümüze Paris Konservatuvarı'nda flüt alanında icra edilen Morceau Imposélerin ve bu eserlerde kullanılan modern çalım tekniklerinin incelendiği herhangi bir akademik çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmanın Fransız Flüt Ekolü, tarihsel süreçte Paris Konservatuvarı ve flüt eğitmenleri ile Morceau Imposé geleneği ve flütte kullanılan modern çalım teknikleri bakımından kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the modern playing techniques used in the French flute school and the Paris Conservatory and Morceau Imposé tradition, which are at the center of the French flute school. In line with this purpose, the works performed in the field of flute at the Paris Conservatory since 2009 were discussed. In the research, the concept of school in music and schools in flute education were discussed and the French Flute School, which is the basis of the research, was examined. The Paris Conservatory, the most important institution in which this school was born and shaped, and the composer-performer flute instructors in this conservatory were examined in detail in the historical flow. It is seen that 16 works in the field of flute have been performed as Morceau Imposé since 2009 at the Paris Conservatory. 3 of these works do not contain modern playing techniques. Since the score of 1 work could not be reached, it could not be included in the analysis. In the study, information about 12 works was given and these works were examined in terms of commonly used modern playing techniques. In the literature review, no academic study has been found in which Morceau Imposés performed in the field of flute at the Paris Conservatory and the modern playing techniques used in these works have been examined since 2009. It is thought that the study will be a source for the French Flute School, the Paris Conservatory and flute instructors in the historical process, the Morceau Imposé tradition and the modern playing techniques used in the flute.