Fransız flüt ekolü bağlamında P. Taffanel&Gaubert“17 Daily Exercises”ve Marcel Moyse“Exercices Journaliers”günlük flüt egzersizlerinin karşılaştırılması
Comparison of P. Taffanel&Gaubert“17 Daily Exercises”and Marcel Moyse“Exercices Journaliers”daily flute exercises in the context of french flute school
- Tez No: 982004
- Danışmanlar: DOÇ. BURÇİN BARUT DİKİCİGİLLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
Özet
Fransız Flüt Ekolü'nün temelini oluşturan P. Taffanel ve Gaubert'in“17 Daily Exercises”ve Marcel Moyse'un“Exercices Journaliers”adlı günlük flüt egzersizlerinin bir karşılaştırmasını sunmaktadır. Taffanel ve Gaubert'in bu kitabı, 17 farklı egzersizden oluşan kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. Bu egzersizler, flütistlerin nefes kontrolü, parmak teknikleri ve müzikal ifadeleri üzerine yoğunlaşırken aynı zamanda teknik becerilerini adım adım geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Moyse'un kitabı ise nefes teknikleri, tını kontrolü ve duygusal ifade üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu egzersizler flütistlere nefesin akıcılığı ve tonun zenginliğine odaklanarak müzikaliteyi artırmayı hedeflemektedir. Flüt eğitiminde, yaş, seviye ve farklı niteliklere sahip flütistlere teknik ve müzikal açıdan hedeflerine ulaşmaları için çeşitli öğrenme yöntemleri vardır. Flüt çalmanın içerdiği tüm kas hareketlerinin kontrolü ve koordinasyonu olan teknik, müzikal gelişimin temeli olması sebebi ile de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle flüt tekniğinin gelişmesinde en büyük etkenlerden biri olan günlük egzersizler, flütistlerin alıştırma rutininin en önemli bölümlerinden biri olmalıdır. Fransız Flüt Ekolü'nün temsilcilerinden Taffanel ve Gaubert ve Moyse'un günlük alıştırmaları, farklı yeterlilik seviyelerine sahip flüt öğrencileri için bir rutin planlamada kullanılabilir. Her iki çalışma, flütistlerin teknik becerilerini geliştirmeyi ve müzikal ifadelerini zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Bu eserler, hem başlangıç düzeyindeki flütistlere temel teknikleri öğretirken hem de ileri düzeydeki flütistlerin performanslarını geliştirmesinde yardımcı olacak kapsamlı bir çalışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It presents a comparison of P. Taffanel&Gaubert's“17 Daily Exercises”and Marcel Moyse's“Exercices Journaliers”, which form the basis of the French Flute School. This book by P. Taffanel & Gaubert offers a comprehensive study of 17 different exercises. These exercises help flutists to develop their technical skills step by step, while focusing on breath control, finger techniques and musical expression. M. Moyse's book focuses on breathing techniques, timbre control and emotional expression. These exercises aim to increase musicality by focusing on the fluency of the breath and the richness of the tone. In flute education, there are various learning methods for flutists of different ages, levels and qualifications to reach their technical and musical goals. Technique, which is the control and coordination of all muscle movements involved in flute playing, is of great importance as it is the basis of musical development. For this reason, daily exercises, which are one of the most important factors in the development of flute technique, should be one of the most important parts of the flutists' practice routine. The daily exercises of Taffanel & Gaubert and Moyse, representatives of the French Flute School, can be used to plan a routine for flute students with different levels of proficiency. Both works aim to develop flutists' technical skills and enrich their musical expression. These works provide a comprehensive study that will help both beginner flutists learn basic techniques and advanced flutists improve their performance.