Kurumsal kaynak planlama yazılımlarının tarihsel gelişim sürecinin fonksiyonel ve teknolojik kapsam bakımından incelenmesi
The analysis of the historical development process of enterprise resource planning software in terms of functional and technological scope
- Tez No: 697960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal kaynak planlama yazılımlarının tarihsel gelişimini fonksiyonel ve teknolojik kapsam çerçevesinde inceleyerek araştırmacılara geniş bir bakış açısı sunmak ve kurumsal kaynak planlama yazılımlarının geleceği konusunda yapılacak öngörülere ışık tutmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde kurumsal kaynak planlama yazılımlarının işletme fonksiyonları açısından gelişimi incelenmiştir. İncelemeler 1880-1960 arası bir dönem, 1960 ve sonrası ise 10'ar yıllık dönemler olacak şekilde yapılmıştır. Kurumsal kaynak planlama yazılımlarının bu dönemlerde hangi işletme fonksiyonlarını içerdiği tartışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde kurumsal kaynak planlama yazılımlarının teknolojik gelişimi incelenmiştir. Bu maksatla çalışmanın ilk bölümündeki tarihsel dönemler dikkate alınmıştır. İlgili dönemlerdeki bilişim teknolojilerindeki gelişmelere yer verilmiş ve bu teknolojik gelişmelerin kurumsal kaynak planlama yazılımları üzerindeki etkisi betimlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulguların ışığında kurumsal kaynak planlama yazılımlarının fonksiyonel ve teknolojik gelişimi aynı zaman ekseninde grafiksel olarak gösterilmiştir. Dönemsel incelemelerle birlikte kurumsal kaynak planlama yazılımlarının gelişimi tartışılmış, bu tartışmaların sonuçları anlatılmış ve geleceğe dönük öngörülerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda kurumsal kaynak planlama yazılımlarının hem işletmelerin ortaya çıkan yeni fonksiyonları içerecek hem de bilişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeleri bünyesine katacak şekilde ilerlemeye devam edeceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda özellikle Endüstri 4.0 ve yapay zeka teknolojilerinin bu gelişmeler için itici güç olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide a broad perspective for researchers by examining the historical development of enterprise resource planning software within the framework of functional and technological scope and to shed light on the predictions to be made about the future of enterprise resource planning software. In the first part of the study, the development of enterprise resource planning software in terms of management functions has been examined. The first period of the examinations were carried out between 1880-1960 and in 10-year periods after the year 1960. It has been discussed which management functions the enterprise resource planning software contains in these periods. In the second part of the study, the technological development of enterprise resource planning software is examined. For this purpose, the historical periods in the first part of the study were taken as a reference. The developments in information technologies in the specified periods are included and the effects of these technological developments on enterprise resource planning software are described. In the light of the findings obtained from the study, the functional and technological development of enterprise resource planning software is shown graphically on the same time line. Along with periodic examinations, the development of enterprise resource planning software were discussed, the results of these discussions were explained and future projections were made. As a result of the study, it has been concluded that enterprise resource planning software will continue to progress in a way that will include both the new functions of the enterprises and the developments in information technologies. In this context, it is thought that industry 4.0 and artificial intelligence technologies will be the driving force for these developments.