Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan antrenörlerin eğitim düzeylerine göre bireysel yenilikçi özelliklerinin ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
A research of individual innovative features and problem-solving skills of trainers working in the Youth and Sports Provincial Directorate, according to their education level
  1. Tez No: 697979
  2. Yazar: EMİNE KOÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan antrenörlerin eğitim düzeylerine göre bireysel yenilikçi özelliklerinin ve problem çözme becerilerini incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel model uygulanmıştır. Araştırmaya 39'u Yozgat Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri ayrıca çevre illerden 2018-2020 yılları arasında Analig Grup Müsabakalarına gelen il müdürlüklerinde çalışan 29'u Aksaray, 32'si Ankara, 50'si Kayseri, 15'şi Kırıkkale, 12' si Kırşehir, 37'si Konya, 13'ü Niğde ve 29'u Sivas 90 kadın 127 si erkek antrenörlerden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Hurt, Joseph ve Cook tarafından tasarlanan, Kılıçer ve Odabaşı tarafından Türkçeye uyarlanan“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”ve Heppner ve Petersen tarafından tasarlanan, Savaşır ve Şahin tarafından Türkçeye çevrilen“Problem Çözme Envanteri”aynı zamanda antrenörlerin bireysel özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından düzenlenen kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Alt problemlere ilişkin verilerin çözümlenmesinde SPSS 21.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın hedefleri doğrultusunda elde edilen verilerin analizlerinde frekans, yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve standart sapma (SS), parametrik testlerden cinsiyet ve medeni durumlar için t-testi (Independent Samples T-Test), yaş, eğitim ve mesleki yıl için tek faktörlü varyans analizi (One Way ANOVA) testlerinden yararlanılmıştır. Anlamlı farklılıkların farkedildiği, varyans analizlerinde ve grup varyanslarının eşit bulunduğu sonuçlarda Tukey testi uygulanmıştır. Aynı zamanda, iki sayısal ölçüm arasında doğrusal ilişkiyi anlamak ve varsa bu ilişkinin şiddetini ve yönünü öğrenebilmek için Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Anlamlılık testlerinde (0,05) anlamlılık düzeyi göz önüne alınmıştır. Araştırmanın sonucunda Bireysel Yenilikçilik Ölçeğinin alt boyutlarında; Fikir Önderliği (𝑋=3,86±.46) alt boyutun en yüksek ortalamaya, değişime direnç (𝑋̅ =2,29±.40) alt boyutunun ise en düşük ortalamaya sahip olduğu belirlenmiştir. Bireysel yenilikçilik ölçeğinden alınan toplam puan (𝑋̅ 65,47) bulunmuştur. Buna göre ölçek üzerinden hesaplanan puanlamayla katılımcıların orta düzey yenilikçi aynı zamanda 57 ve 68 puan arasının“Sorgulayıcı”olarak nitelendirilen yenilikçi kategorilerinde yer aldıkları ortaya çıkmıştır. Bireysel yenilikçilik ölçeği değişkenler üzerinden alt boyutlarına baktığımızda cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumu anlamlı farklılıklar bulunur iken meslekte çalışma yılı, branş ve kurumda çalışma yıllarında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Problem çözme envanterinde ise; Cinsiyet ve meslekte çalışma yıllarında anlamlı ilişkiler mevcut iken; Yaş, medeni hal, eğitim durumu, branş, kurumda çalışma yıllarında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Sonuç olarak; Antronerlerin Problem çözme envanteri ve Bireysel Yenilikçilik Ölçeği arasında istatistikselolarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the individual innovative characteristics and problem solving skills of the trainers working in the Youth and Sports Provincial Directorate according to their education levels. Descriptive model which is one of the quantitative research methods was applied in the research. The research group consists of 90 women and 127 men from Yozgat, Aksaray, Ankara, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Niğde and Sivas. The“Individual Innovation Scale”developed by Hurt, Joseph and Cook (1977), translated into Turkish by Kılıçer and Odabaşı (2010), and“ Personel Solving Inventory”developed by Heppner and Petersen (1982), translated into Turkish by Savaşır and Şahin (1997), also developed“personel information form”by the researcher to determine the individual characteristics of the trainers were applied to collect data for the research. SPSS 21.0 statistics program was used to analyze the data on sub-problems. Frequency, percentage (%), arithmetic mean (X) and standard deviation (SD) were used in the analysis of the data obtained in line with the objectives of the study. Among the parametric tests, Independent Samples T-Test was used for gender and marital status. One-factor analysis of variance (One Way ANOVA) was used for age, education and professional year. Tukey test was used in cases where significant differences were found and group variances were equal in variance analysis. In addition, Pearson Correlation Test was used to determine whether there is a linear relationship between the two numerical measurements, if any, the direction and severity of this relationship. In the significance tests (0.05), the level of significance was taken into account. As a result of the research, in the sub-dimensions of the Individual Innovativeness Scale; It was determined that the Opinion Leadership (X= 3.86 ± .46) sub-dimension had the highest mean, and the resistance to change (𝑋̅ = 2.29 ± .40) sub-dimension had the lowest mean. The total score (𝑋̅ 65.47) obtained from the individual innovativeness scale was found. Accordingly, with the scoring calculated on the scale, it was revealed that the participants were in the intermediate-level innovator and also in the innovative categories, which are described as“Skeptical”between 57 and 68 points. When we look at the sub-dimensions of the individual innovativeness scale, there are significant differences in gender, age, marital status and educational status, while there are no significant differences in the years of employment in the profession, the branch and the years of work in the institution. On the other hand, in the problem solving inventory; while there are significant relationships between gender and years of work in the profession; there were no significant differences in age, marital status, educational status, branch, years of employment at the institution.