Arı zehrinin kanser hücreleri üzerine sitotoksik etkisinin araştırılması
Investigation of cytotoxic effects of bee venom on cancer cells
  1. Tez No: 698002
  2. Yazar: ESRA BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Apiterapi arı ürünleri ile çok çeşitli tedavi yöntemlerini ifade eden bir terim olup, geleneksel ve tamamlayıcı tıp içinde yer almaktadır. Arı zehri (apitoksin), bal arılarının önemli bir savunma silahı olup, biyolojik aktivite potansiyeli yüksek olduğu için kanser ve pek çok tedavi içinde umut vaat edici doğal bir ajandır. Bileşimini düşük molekül ağırlıklı protein ve peptitlerden oluşturmaktadır. Arı zehri içeriği arı türlerine göre, arı türleri de coğrafyaya göre farklılık gösterebilmektedir. Yapılan bu araştırmada, Anadolu bal arısı ırkına ait ham arı zehrinin bazı kanser hücrelerine karsı sitotoksik etkisi ilk kez araştırıldı. Bu amaçla metastatik meme kanser (MDA-MB-231) ve karaciğer kanser (HepG2) hücreleri ile sağlıklı fibroblast (NIH/3T3) hücre hatları çalışmada kullanıldı. Her üç hücre hattında sitotoksisite testleri için ([3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)]-2,5-difenil tetrazolyum bromür (MTT), mitokondriyal membran potansiyeli için MitoTracker ve apoptoz/nekroz için annexin V/PI kullanıldı. Elde edilen tüm veriler değerlendirildiğinde çalışmada kullanılan ham arı zehrinin normal hücrelere kıyasla kanser hücrelerini daha seçici bir şekilde tahrip ettiği, mitokondrinin aktivitesini ortaya koyan önemli parametrelerden biri olan mitokondri membran potansiyelinde (MMP) değişime neden olduğu ve hücre morfolojisini hücre büyüklüğü ve içeriğini azaltacak şekilde etkilediği tespit edildi. Pozitif bulguların elde edilmesiyle arı zehrinin metastatik meme ve karaciğer kanserini üzerindeki sitotoksik potansiyeli belirlendi. Bulgular alternatif ve tamamlayıcı tıp açısından önemli veriler sağlayacak ve böylece bölgeye ait bu doğal ürünün daha etkin şekilde değerlendirilmesinin yolu açılacaktır.
Özet (Çeviri)
Apitherapy is a term that refers to a wide range of treatment methods by bee products and is included in traditional and complementary medicine. Bee venom (apitoxin) is an important mixture providing self-defense of honey bees. This is also a promising natural mixture for treatment of range diseases such cancer, as it has a high biological activity potential. The compound is composed of low molecular weight proteins and peptides. The contents of bee venom may vary according to geography and bee species. In this study, the effects of bee venom of Anatolian honey bee on cytotoxicity and epigenetic properties in cancer cells including metastatic breast cancer (MDA-MB-231) and liver cancer (HepG2) cell lines were investigated compared to healthy fibroblast (NIH/3T3) cells. The cytotoxic effect of bee venom was analyzed using 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT). Mitochondrial membrane potential (MMP) was analyzed by MitoTracker staining and the profiles of apoptotic and necrotic cells were investigated by annexin V/PI using flow cytometer. The findings showed that the bee venom used in the study destroyed cancer cells more selectively than normal cells, mitochondrial membrane potential that is one of the important parameters for the activity of mitochondria varied in cells after bee venom and cell sizes and cell granularity decreased, namely cellular morphology differed By obtaining positive findings, the cytotoxic potential of bee venom on metastatic breast and liver cancer was determined. The findings will provide important data in terms of alternative and complementary medicine and thus will lead to a more effective evaluation of this natural product belonging to the region.