Szász-Durrmeyer operatörlerinin bir genelleştirmesi
A generalization of Szász-Durrmeyer operators
  1. Tez No: 698001
  2. Yazar: MEHMET AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması beş kısımdan meydane gelmektedir. Benzersiz kısımlar tezin dördüncü ve beşinci kısımlarıdır. Giriş kısmı bu çalışmanın ilk kısmıdır. Bu kısımda lineer pozitif operatörler ile ilgili bazı esas tanım, teorem ve özelliklere yer verilmiştir. Lineer pozitif operatörlerin yakınsaklık koşulları açıklanmış ve tezde kullanılacak olan bazı operatörlerden söz edilmiştir. İkinci kısımda ise evvelki çalışmalardan bahsedilmiştir. Bu çalışmada Mu¨ (ψ; £) operatörünün yaklaşım özellikleri irdelenmiştir. Lineer pozitif operatörler dizisinin tarifi yapılarak, has özellikleri tanıtılmıştır. buna ek olarak Korovkin teoremi ispatıyla birlikte verilmiştir. Lineer pozitif operatörleri ile ilgili yapılan evvelki bazı çalışmalara yer verilmiştir. Korovkin teoremi yardımıyla Mu¨ (ψ; £) operatörünün yaklaşım özelliklerine dair çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Mu¨ (ψ; £) operatörünün sürekli ψ fonkiyonuna düzgün yakınsadığı kanıtlanmış. Mu¨ (ψ; £) operatörü için Voronowskaja teoremi tipinde bir teorem de kanıtlanmıştır.Mu¨ (ψ; £) operatörünün merkezcil momentleri hesaplanmıştır. Süreklilik modulü yardımıyla Mu¨ (ψ; £) operatörünün yaklaşım hızı irdelenmiştir. Lipschitz koşulunu sağlayan fonksiyonlar kullanılarak Mu¨ (ψ; £) operatörü için bir teorem sunulmuş ve kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thisthesis consists of five chapters. The original parts are the fourth and fifth parts of the thesis. Introduction isthe first part of thisstudy. In thissection,some basic definitions, theorems and properties of linear positive operators are given. given. The convergence conditions of linear positive operators are explained and some operators to be used in the thesis are mentioned. In the second part, previous studies are mentioned. In this study, the approximation properties of the Mu¨ (ψ; £) operator are investigated. The order of linear positive operators is defined and their properties are introduced. It is also given with proof of Korovkin's theorem. Some previous studies on linear positive operators are given. With the help of Korovkin's theorem, studies have been made on the approximation properties of the Mu¨ (ψ; £) operator. It has been proven that the Mu¨ (ψ; £) operator converges smoothly to the continuous ψ function. A theorem of the type Voronowskaja theorem for the Mu¨ (ψ; £) operator is also proved. Centripetal moments of operator Mu¨ (ψ; £) were calculated. With the help of the continuity module, the approach speed of the Mu¨ (ψ; £) operator is examined. A theorem for the Mu¨ (ψ; £) operator is presented and proved using functions satisfying the Lipschitz condition.