Palatal bölgeden alınan yumuşak doku grefti sonrası probiyotik kulanımının yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effects of probiotic use on wound healing of palatal region after soft tissue graft
- Tez No: 698003
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR UÇAK TÜRER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; sistemik ve oral sağlık üzerine olumlu etkileri bilinen Laktobasil içeren probiyotiklerin, palatinal bölgedeki greft operasyonu sonrasın-da açık yara yüzeyine uygulanmasının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin değer-lendirilmesidir. Çalışma 18-55 yaş arası sistemik olarak sağlıklı, mandibula anteriorda lo-kalize diş eti çekilmesi olan 24 hasta üzerinde randomize, çift kör ve plasebo kont-rollü olarak yapılmıştır. Bireyler probiyotik veya plasebo (Serum fizyolojik) şek-linde gruplandırılmıştır. Palatal bölgeden epitelize greft alınması sonrası tüm bi-reyler 10 gün boyunca günde 2 defa olmak üzere topikal probiyotik veya serum fizyolojiği damaktaki yara bölgelerine 1 damla (2.107 aktif liyofilize L. reuteri) ola-cak şekilde uygulamışlardır. İşlem sonrası epitelizasyon H2O2 yöntemi ile değer-lendirilmiştir. Renk ve ağrının değerlendirilmesi amacıyla VAS skalası ve Duyarlı-lığın değerlendirilmesi amacıyla Sözel Tanımlama Ölçeği (STÖ), 7-14-21 ve 28. günler ve 6.ayda olmak üzere kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; 14 ve 21.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of probiotics solution conta-ining Lactobacillus reuteri, whose positive effects on systemic and oral health are known, on the healing of open wound surface in the palatal region after the free gingival graft operation. The study was conducted on 24 systemically healthy patients aged between 18-55 years with localized gingival recession in the anterior mandible in a rando-mized, double-blind, and placebo-controlled design. Individuals were grouped into probiotics or placebo (Sterile saline). After the epithelialized graft was taken from the palatal region, all individuals applied topical probiotic or serum physiology 1 drop (2.107 active lyophilized L. reuteri) to the wound area on the palate twice a day for 10 days. Post-procedure epithelialization was evaluated with the H2O2 method. The VAS scale was used to evaluate color and pain, and the Verbal Desc-ription Scale (SDS) was used to evaluate sensitivity at 7th-14th-21st and 28th days and 6 months.