Kültür mirasının sürdürülebilirlik açısından değerlendirilerek yeniden tasarlanması: İstanbul'un Beyoğlu ilçesi için örnek bir model önerisi
Re-design of cultural heri̇tage in terms of sustainability: a model recommendation for Beyoglu district of Istanbul
- Tez No: 698008
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kültür toplumları birbirinden ayıran bir olgudur. Toplumların ilerlemesini sağlamak içi kültürel değerler korunmalı, gelecek nesillere aktarılmalı ve herkes tarafından erişilebilir olmalıdır. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile ülkeler ve insanlar arasında da sınır kalmamıştır. Toplumların bu kadar iç içe olması aynı zamanda birçok kültür öğesinin erişilebilir olmasına imkân vermiştir. Küreselleşme ile toplumların kendi kültürlerini yaşatmak ve diğer toplumlara kültürlerini tanıtmak amacıyla bu kendine has özellikleri ürünleştirme ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışmada kültür kavramını sürdürülebilirlik açısından inceleyerek ürünleştirme kavramını açıklamayı amaçlanmıştır. Kültürün ürünleştirilmesi için İstanbul'un Beyoğlu İlçesinin kültürel mirası için bir yöntem önerisi sunarak ilgili projelere katkı sunulmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is a phenomenon that separates societies from each other. Cultural values must be preserved, passed on to future generations and accessible to all in order to ensure the progress of societies. With the widespread use of the Internet, there is no border between countries and people. The intertwining of societies has also enabled many cultural items to be accessible. With globalization, the need to product these unique features has arisen in order to keep societies alive their own cultures and introduce their cultures to other societies. In this study, it is aimed to explain the concept of productisation by examining the concept of culture in terms of sustainability. It is aimed to contribute to the related projects by presenting a method proposal for the cultural heritage of Beyoğlu District of Istanbul for the productization of culture.