Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara yönelik fen eğitimi faaliyetlerine ilişkin öğretmenlerin görüş ve önerileri
Teachers' opinions and recommendations on science education activities for children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 698018
  2. Yazar: CEYLAN ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara fen eğitimine ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Bu amaçla öğretmenlerin uyguladıkları öğretimsel uygulamalar ve bu konuda alınan görüşler değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yönteminde tasarlanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitim alan OSB' li çocuklarla aktif çalışan lisansı Okul Öncesi Öğretmenliği olup Özel Eğitim Uzman Öğretici Sertifikasına sahip öğretmenler ile gerçekleştirilmiştir. Buna göre 18 öğretmen araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Öğretmenlerin çoğunluğu kendilerini OSB' li bireylere fen eğitimi verme konusunda yeterli görmediklerini, OSB' li bireyler için farklı öğrenme ortamları oluşturmak gerektiğini ifade etmişlerdir. Aynı zamanda sınıflardaki materyal eksikliği ile öğretmenlerin fen eğitimi vermede güçlük çektikleri, eğitim planlarında fen eğitimine daha az yer verilmesi fen eğitiminde başarısız sonuçlara neden olduğu bulgularını ortaya çıkarmıştır. Katılımcı öğretmenler, OSB' li çocuklara fen eğitimi verebilmek, onları aktif, üretici bireyler olarak topluma kazandırabilmek için öğretmenlerin bilgi ve deneyimin yanında çok fazla emek ve zaman harcanması gerektiği önerilerinde bulunmuşlardır. Elde edilen bulgular, OSB'li çocukların öğretmen görüşlerine odaklanan nitel araştırmalar çerçevesinde tartışılmış ve ileri/gelecek araştırma önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of preschool teachers about science education for children with autism spectrum disorder. For this purpose, the instructional practices applied by the teachers and the opinions received on this subject were evaluated. The research was designed in the qualitative research method. Data were collected by semi-structured interview technique. It was carried out with teachers who work actively with children with ASD who receive supportive education in special education and rehabilitation centers, and who have a Pre-School Teaching License and have a Special Education Specialist Teacher Certificate. Accordingly, 18 teachers formed the study group of the research. The majority of the teachers stated that they do not consider themselves sufficient to provide science education to individuals with ASD and that it is necessary to create different learning environments for individuals with ASD. At the same time, the lack of materials in the classrooms revealed that the teachers had difficulties in teaching science, and the fact that science education was less included in the education plans caused unsuccessful results in science education. Participating teachers suggested that teachers should spend a lot of time and effort in addition to their knowledge and experience in order to provide science education to children with ASD and to bring them into society as active and productive individuals. The findings were discussed within the framework of qualitative research focusing on teacher opinions of children with ASD and further/future research suggestions were made.