Design of capacitive coupled transformer for power converter applications
Güç çeviricileri için kapasitif kuplajlı trafo tasarımı
- Tez No: 698026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kullanım amacına göre transformatör tipleri zaman içinde çeşitlenmiştir. Bilindiği üzere temelde bu cihazlar manyetik indüklenme ile güç aktarımı sağlayan sargılı malzemelerdir. Primer sargılarına uygulanan AC voltaj, sekonder tarafına yansır sonuç olarak manyetik alan ile sekonderde indüklenen bir voltaj oluşur. Güç sistemleri ve güç elektroniğinde birçok yerde karşımıza çıkan bu malzemelerin üretimi zordur ve zaman alır ayrıca maliyet açısından yüksektir çünkü belirli bir sarım sayısı gerekliliği vardır. Bu çalışmada indüktif bir transformatör modeli yerine kapasitif bir transformatör modeli için tasarım, simülasyon ve deneysel testleri yapılacaktır. Bu cihaz güç aktarımını elektrik alanı kullanarak yapacaktır. İç içe geçmiş bir yapıda dört metal plakanın aynı dielektrik malzeme içerisinde olmasıyla oluşan ortak kapasitans değeriyle güç aktarımı primer plakalardan sekonder plakalarına aktarılacaktır. Buradaki kapasitif transformatör modelinin üretim kolaylığı ve maliyet açısından endüktif trafoya göre daha iyi olacağı beklenilmektedir. Bu cihaz ayrıca bazı izole olmayan dönüştürücü topolojileri için izolasyon da sağlayacaktır. Bu kapasitif transformatörün eş değer devresi çıkartılıp, bu devrenin simulasyon çalışmaları MATLAB Simulink ile yapılmıştır ve istenildiği gibi bir güç transferi gerçekleştirilmiştir. Benzer şekilde deneysel devreler de kurulup başarılı bir şekilde alçaltıcı trafo ve izolasyon trafosu görevlerini yerine getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Transformer types have varied over time according to the purpose of use. As it is known, these devices are coiled materials that provide power transfer by magnetic induction. The AC voltage applied to the primary is reflected on the secondary side, resulting in a voltage induced in the secondary by the magnetic field. These materials, which we encounter in many places in power systems and power electronics, are difficult to produce and take time, and are costly because a certain number of turns is required. In this study, instead of an inductive transformer model, a capacitive transformer model will be designed and tested. This device will transfer power with an electric field. With the mutual capacitance value created by the four metal plates being in the same dielectric material in a nested structure, the power transfer will be transferred from the primary plates to the secondary plates. It is expected that the capacitive transformer model here will be better than the inductive transformer in terms of manufacturing convenience and cost. This design will also provide isolation for some types of non-isolated converters. The equivalent circuit of this capacitive transformer was set up, a simulation study was performed with MATLAB Simulink, and a power transfer was performed as desired. Similarly, the experimental circuit was set up and the results were obtained. It has successfully done the purposes of step-down and isolation transformers.