Gazze Şeridi'nde İsrail istihbarat faaliyetlerine karşı koymasında Filistin yönetimi ve Hamas'ın tutumunun değerlendirmesi (2005-2020 yılları arasında)
An assessment of the Palestinian authority and Hamas attitude against İsraeli intelligence activities in the Gaza Strip (Between 2005-2020)
- Tez No: 698025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİŞAH LEMAN BAŞARAN LOTZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışma, Gazze yönetiminin, 2005-2020 yılları arasındaki dönemde İsrail istihbaratının Gazze'ye karşı uyguladığı yöntemlerle mücadele faaliyetlerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın mekân sınırı Filistin'deki Gazze Şeridi'dir. Çalışmada tanımlayıcı analitik yöntem kullanılmıştır. Çalışma, istihbarat veya Filistin ile ilgili belgelere, akademik çalışma ve makalelere dayanmaktadır. Başlangıçta Filistin'in geneline tarihsel bir bakış atılmış, ardından Gazze Şeridi'nde meydana gelen en önemli siyasi, askeri ve güvenlik olayları aydınlatılmıştır. Ayrıca çalışma, İsrail'in 2005'te Gazze'den çekilmesi, Hamas hareketinin 2006'daki yasama seçimlerini kazanması ve 2007'de Filistin'in bölünmesinin başlaması gibi Gazze'deki genel durumu etkileyen önemli olaylara değinmektedir. Çalışmada, İsrail istihbarat servislerinin yapısına, görevlerine ve Gazze Şeridi'nde faaliyet gösteren en önemli birimlerine değinilmiştir. Daha sonra, özellikle 2005'ten sonra Gazze Şeridi'ni hedef alan en önemli İsrail istihbarat yöntemleri ele alınmıştır. Ardından İsrail istihbarat faaliyetleriyle mücadele etmek için“Gazze'deki Filistin yönetimi”tarafından yürütülen en belirgin güvenlik ve güvenlik dışı faaliyetleri tartışılmaktadır. Çalışma, güvenlik faaliyetlerinin“Gazze'deki Filistin yönetimine”bağlı resmi güvenlik servisleri ile Gazze'deki Filistin direniş gruplarına bağlı güvenlik ve istihbarat servisleri arasında bölündüğünü göstermiştir. Çalışma İsrail güçlü bir istihbarat kapasitesini sahip olmasına rağmen Gazze'deki Filistin yönetimi İsrailin bu istihbarat faaliyetlerini başarılı bir şekilde karşı koyabilme kapasitesini sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, genel olarak güvenlik performansı hakkında bazı notlar vardı ki, ayrıca bu konudaki akademik ve güvenlik ve istihbarat çalışmaları yetersizdir. Çalışmanın sonunda bu gözlemlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at evaluating the activities of Gaza 's administration in facing the Israeli intelligence 's activities against Gaza strip in Palestine in the time between 2005 and 2020. A descriptive analytic method is used this study. The study relies on documents, studies, academic articles, intelligence studies, and books about Palestine generally. The study starts with a historical overview of Palestine, then the most important political, military and security events that took place in the Gaza Strip were clarified. Additionally, the study showed that there were important events that affected the general situation in Gaza such as, Israel's withdrawal from Gaza in 2005, in addition the winning of Hamas in 2006's elections, and the beginning of the Palestinian division in 2007. Moreover, the study deals with the structure of the Israeli intelligence used, their main tasks, and their main working units in Gaza strip. Furthermore, the study addressed the most important strategies used by the Israeli intelligence that targeted Gaza specifically after 2005. The main security and civic activities in the Palestinian administration in Gaza the Israeli intelligence are discussed. The study showed that the security activities were divided between the official security services, which belongs to the Palestinian government in Gaza, and the security and intelligence services that belongs to the resistance's factions in Gaza. - The study showed that although Israel has a strong intelligence capacity, the Palestinian administration in Gaza has the capacity to successfully counter these intelligence activities of Israel. However, there were some observations about security performance in general, the academic, security and intelligence studies on this topic are insufficient, and at the end of the study suggestions were presented for these observations.