Elektrikli otomobiller ile gelecekteki kullanıcı ve tasarım etkileşimi üzerine bir metot önerisi
A method proposal on design interaction with the future user and electric cars
- Tez No: 698047
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Otomobiller yüzyılı aşkın süredir insan hayatının içinde ve ulaşım eyleminin ötesinde bir yere konumlanmış durumdadırlar. Günümüze kadar kullanılan akaryakıt kaynaklı tahrik tipinin, bundan sonraki süreçte yerini farklı bir enerji kaynağına bırakması kaçınılmaz olarak görülmektedir. Elektrik enerjisi bu noktada muhtemel kaynaklardan biri ve en ilgi görenidir. Bu açıdan elektrikli otomobillerin ve elektrikli otomobil tasarımlarının hangi yönde ilerleyeceği üreticiler ve kullanıcılar açısından merak konusudur. Çalışma literatür taraması ile başlamış ve elektrikli araçların 120 yıl önceki kısa ama toplumsal anlamda etkili tarihleri görünür kılınmaya çalışılmıştır. Devamında ise günümüze kadar gelinen süreçte elektrikli arabaların neden kaybolduğu, neden ara ara gündeme geldiği ve en nihayetinde neden şu an geleceğe yönelik planlamaların odağında olduklarının cevapları aranmıştır. Çalışmanın sonraki kısmında ise hem konunun önemli isimleri ile görüşmeler yapılarak hem de literatür taramasına devam edilerek, değişimlerin tasarım bağlamında kullanıcı üzerindeki yansımaları araştırılmıştır. Sonuç olarak elektrikli otomobillerdeki tasarım anlayışının konvansiyonel araçlardaki anlayıştan büyük farkları olmadığı, ama tasarımcılar açısından yeni fırsatlar araladığı anlaşılmıştır. Bunun yanında kullanıcı sağlığı açısından elektrikli araçların riskler taşıyabileceği, bu durumun gelecekteki tasarım anlayışını etkileyebileceği ve konunun daha fazla araştırılmaya muhtaç olduğu tespit edilmiştir. Ekolojik kaydılar açısından elektrikli araçların başlı başına bir dönüşümden ziyade, devletlerin yenilenebilir enerji politikaları ile yol alınması gerektiği, aksi taktirde çevresel etkilerin mevcut durumdan çok farklı olmayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Automobiles have been an in important part of human life for over a century. They are not considered as simple tools for transportation, therefore, the analyses of their design aspects are vital. It is inevitable that the fuel-based propulsion type they have been dominantly using, will be replaced by a different energy source in the near future. Electrical energy is one of the possible sources and the most favorite one. In this respect, how the electric cars and their design features will progress is a matter of curiosity for both manufacturers and users. The current study was initiated with a literature review about the short but socially effective history of electric vehicles dating back to 120 years ago. Next, the potential reasons for the with drawal of the first electric cars, their appearance on the agenda from time to time, and their current popularity were explored. Then, the reflections of the design changes on the user were investigated both by interviewing experts on the field and literature review. As a result, it appears that the design approach in electric cars is not much different from conventional vehicles, but it opens up new opportunities for the designers. In addition, electric vehicles may carry risks in terms of user health, which may affect the design perspective in the future, therefore, this aspect needs more research. In terms of ecological records, electric vehicles should proceed with renewable energy policies of the governments, rather than being an independent transformation, otherwise, their environmental effects will not be much different from the current situation.