Kahramanmaraş Elbistan koşullarında azot ve bor uygulamalarının şeker pancarında verim ve bazı kalite özelliklerine etkisi
The effect of the applications of nitrogen and boron on the yield and some quality characteristics of sugar beet under the conditions of Elbistan, Kahramanmaraş
  1. Tez No: 698046
  2. Yazar: BEDRİYE BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Şeker pancarı üretiminde verim ve kalite için azot (N) ve bor (B) gübrelerinin uygulanması önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde yaygın olarak yetiştirilen şeker pancarına N ve B'lu gübre uygulamalarının verim ve bazı kalite özellikleri ile N kullanım etkinlikleri üzerine etkisini incelemektir. Deneme tesadüf blokları faktöriyel deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Bu amaçla beş farklı N dozu (0, 9, 18, 27, 36 kg N da-1) ve dört farklı B dozu (0, 200, 400, 600 g B da-1) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fertilizer applications of nitrogen (N) and boron (B) are important for yield and quality in the production of sugar beet. The purpose of this study was to examine the effect of the fertilizer applications of N and B on the yield and some quality characteristics of sugar beet, which is widely grown in the district of Elbistan in Kahramanmaraş, and on the efficiency of nitrogen utilization. The experiment was set up in a randomized block factorial design with 3 replications. Five N doses (0, 9, 18, 27 and 36 kg N da-1) and four B doses (0, 200, 400 and 600 g B da-1) were applied in the study.