Kadın üreme organları kanserlerinde risk faktörlerinin belirlenmesi
The Determination of the risk factors in genital organ cancers of women
- Tez No: 69805
- Danışmanlar: PROF. DR. ANAHİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
8- ÖZET Jinekolojik kanserler kadın genital organlarının malign hastalıkları¬ dır. Genital organ kanserlerine neden olan risk faktörlerini bilmek ve farkında olmak kadınlar için çok önemlidir. Araştırmamız, kadın üreme organları kanserlerinde risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini çalışmamıza katılmak isteyen olgulardan“olasılıksız örneklem”yöntemi ile seçilen ve birin¬ ci grup için belirlenen hastanelerden İstanbul ilinde bulunan Taksim Hastanesi Kadm-Doğum Kliniği, Cerrahpaşa Jinekolojik Onkoloji Kliniği Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Jinekoloji servisinde yatan toplam 200 hasta, ikinci grubu ise İstanbul'da oturan ve hasta grupla yaş, meslek, sosyo-ekonomik du¬ rumu ve eğitim düzeyi eşleştirilen 300 sağlam kadın olmak üzere, toplam 500 kadın oluşturmuştur. Kadınların demografik, obstetrik ve jinekolojik özellikleri, genital organ kanserlerine neden olan risk faktörleri ile ilgili veriler, karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formuyla elde edilmiştir. Sonuçlar bilgisayar aracılı¬ ğıyla chi-square, Çok Değişkenli Adımsal Logistik Regression Analizi ve Spearman Correlation Coefficient"e değerlendirilmiştir. Deneklerimizin %35.2'sinin 49 ve üzeri yaş grubunda yoğunlaştığı, %67.5'inin en az okur-yazar, ilkokul mezunu, %75.2'sinin evli, %46'sının dü-şük sosyo-ekonomik düzeyde ve %86.6'sının çalışmayan (ev hanımı) olduğu saptanmıştır. Hasta grupta yer alan kadınların %39'unun serviks, %35'inin över, %19.5'inin endometrum ve %6.5'inin vulva kanseri olduğu saptanmıştır. Tüm deneklerde belirlenen en önemli risk faktörlerinin yaş, gıda türü, aylık gelir, sigara, taharetlenme alışkanlığı, küretaj sayısı, HRT, eşte cinsel yolla bulaşan hastalık, ilk doğum yaşı ve ilk cinsel deneyim yaşı olduğu saptanmıştır. Araştırmamızda saptanan en önemli risk faktörlerinden; sigara içme, toplam aylık gelir, taharetlenme alışkanlığı, küretaj yaptırma, HRT, eşte cinsel yolla bulaşan hastalık, ilk cinsel deneyim yaşı ve ilk doğum yaşı açısından hasta ve sağlam grup arasında anlamlı ilişkiler saptanmış; gıda türü açısından i- se her iki grup arasındaki fark anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır. Tüm deneklerde saptanan az etkili risk faktörlerinden; partner sayısı, doktora gidiş sıklığı ve düzenli iç çamaşırı değiştirme açısından anlamlı; cinsel ilişki sıklığı, doğum sayısı, Oral Kontraseptif kullanımı, hekime gidiş sıklığı, smear yaptırma, överlere ait hastalık geçirme, genital bölgede sabun kullanımı, sistem hastalıkları ve eşte prostat hastalığı açısından da anlamsız ilişkiler oldu¬ ğu belirlenmiştir. Tüm deneklerde belirlenen, hiç etkili olmayan risk faktörlerinin iki yıldan sık aralarla yapılan doğum sayısı, yağlı yemek sevme durumu, çalışma durumu, Pap Smear yaptırma sıklığı, eşin sünnetli olması, eşte penis kanseri, kullanılan iç çamaşırı türü, sıkı pantolon giyme ve yakın akrabalarında kanser olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
104 9. SUMMARY THE DETERMINATION OF THE RISK FACTORS IN GENITAL ORGAN CANCERS OF WOMEN Gynocologic cancers are the malign illnesses of the women genital organs. It is very important for the women to know and be aware of the risk factors causing the women genital organ cancers. We had planned our search in the aim of determining the risk factors in the cancers of women organs of generation. The examples for the search con sisted of a total of 500 women wanting to join the search and which were se lected by the“impossible examples”method, and whose 200 were patients re siding in the Taksim Hospital Women - Birth Clinic, Cerrahpaşa Oncology Clinic Applying and Searching Hospital and Istanbul University Istanbul Fac ulty of Medical Science Birth and Women Illnesses Alternative Science Branch Gynecology Service, which were chosen from the hospitals determined as for the 1st group, and the second group consisted of 300 healthy women whose age, social - economic position and education level were matched. The demographic, obstetric and gynecologic specialities of the women, the datums concerning the causes of the genital organ cancer risk fac tors, were got as a result of the poll form which was applied in the way of mu tual talk. The results were appreciated in the chi-square, Many Variabled Lo gistic Regression Analysis and Spearman Correlation Coeficient. It was determined, that the 35.2% of our experiments have densened over the age of 49 or more, 67.5% at least reading and writing, primary school105 graduate, 72% married, 46% in a low social-economic level and 86.6% not working (house-wifes). It was also determinde, that from the women in the ill ones group the 39% were cervics, the 35% over, the 19.5% endometrium and the 6.5% vulva cancer. It was also determined, that the most important risk factors in all the experiments were; age, food kind, monthly income, cigarette, cleansing and pu rifying habit, numbers of abortion, HRT, disease infecting by sexual inter course, the age of first birth and the age of first sexual experience. From the most important risk factors; as for smoking, total monthly income, cleansing and purifying habit, making abortion, HRT, disease infecting by sexual intercorse, the age of first sexual experience and age of first birth, the difference between the two groups has not reached a meaningful level. From the most effective risk factors determined in all the factors; meaningful relations were determined in the number of partners, the frequency of visiting the doctor and changing the underwear regularly, and meaningless relations were determined in the point of view of sexual intercourse frequency, number of births, the usage of Oral Contraseptive, the frequency of visiting the physician, having a disease belonging to the overs, the usage of soap in the genital part, system diseases and Prostat disease in the husband. The risk factors determined in all the subjects and which are of no effect, were determined as births at intervals more frequent than two years, the condition of being fond of fatty food, the working condition, the frequency of making Pap Smear, the husband being circumsized, penis cancer in the husband, the sort of the used underwear, wearing tight trousers and having any near rela tives with cancer.