Erken evre invazivserviks kanserinde cerrahi tedavi sonrası sağkalım ve hastalıksız yaşam süresi üzerine etkili faktörler
The Factors that effects survival and disease free survival period in early stages of invasive cervical carcinoma
  1. Tez No: 69806
  2. Yazar: MEHMET BİLGE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN KÖSEBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç : Erken evre invaziv serviks kanserinde sağkalım ve hastalıksız yaşam süresini belirlemede prognozu en iyi gösterecek tümöre ait histopatolojik ve klinik parametrelerin araştırılması Olgu ve yöntem : 1979 - 1996 yıllan arasında erken evre invaziv serviks kanseri nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan 240 olgu retrospektif olarak analiz edilip, bunlardan YVertheim Meigs operasyonu uygulanan ve takibi bilinen 197 olgunun tümör preparatları, histolojik tümör tipi, longitudinal eksende tümör büyüklüğü, invazyon derinliği, servikse invazyon oranı, lenfovasküler tutulum, parametrium tutulumu, lenf bezi tutulumu, multisentrik tümör başlangıcı, vaginal tutulum açısından mikroskopik olarak tekrar gözden geçirildi. Bu olgulardan 98 tanesi sadece cerrahi 99 u ise hastalığın tekrarlama riskinin yüksek olduğu parametrium tutulumu, derin servikal stroma invazyonu, ve lenf nodu tutulumu bulunması nedeniyle cerrahiye ilave olarak adjuvan radyoterapi görmüşlerdi. 5 yıllık Sağkalım ve hastalıksız yaşam oranlarını belirlemede tek değişkenli analizde survive etkisi istatistik anlamlı bulunan parametreler çok değişkenli analizde araştırılıp risk grupları oluşturuldu. İstatistik olarak 5 yıllık sağkalım ve hastalıksız yaşama etkili faktörlerin belirlenmesinde Kaplan Mayer, bu faktörlerin birbiriyle karşılaştırılmasında Cox regresyon yöntemi ve lenf bezi tutulumuyla ilişkili parametreleri araştırmada Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 45 + 5 ortalama pariteleri 3.3 + ] idi. Ortalama takip süresi 52.33 +13 ay bulunurken en kısa takip 6 en uzun 220 ay olarak gerçekleşti. 197 olgu için 5 yıllık sağ kalım % 90 hastalıksız yaşam % 79 olarak bulundu. Tek değişkenli analizlerde prognoza etkili tümöre ait, istatistiksel anlamlı parametreler sağ kalım için tümör büyüklüğü, invazyon derinliği, servikse invazyon oranı, grade, lenfovasküler tutulum, lenf bezi tutulumu, parametrium tutulumu, multisentrik odak tutulumu, ve vaginal tutulum olarak bulundu. Adjuvan radyoterapi yapılıp yapılmaması, klinik olarak anlamlı diğer bir kriterdi. Çok değişkenli analizde sağkalımı belirlemede en önemli histopatolojik parametreler lenfovasküler tutulum ve lenf bezi tutulumu olarak bulundu. Hastalıksız yaşam uzunluğu tek değişkenli analizlerde lenfovasküler tutulum lenf bezi tutulumu, parametrium tutulumu servikse invazyon oranı, multisentrik tutulumdan etkilenirken çok değişkenli analizde hastalıksız yaşamı kötü yönde etkileyen tümöre ait faktörlerden en anlamlıları olarak sağkalımda olduğu gibi lenfovasküler tutulum ve lenf bezi tutulumu olarak bulundu. Çok değişkenli analizde prognoza kötü yönde etkili kriter olarak 49bulunan lenf bezi tutulumunu en iyi gösteren parametreler, lenfovasküler invazyon, parametrium tutulumu, ve invazyon derinliği olarak bulundu. Sonuç: FİGO evrclemesi serviks kanserinde sağkalımı göstermede her evre için oldukça faydalı iken erken evre invaziv serviks kanserlerinde sağkalımı ve özellikle hastalıksız yaşamı belirlemede yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle tümöre ait prognoz belirteçleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Cox regresyon analizi kullanılarak yapılan çok değişkenli analizde, kendi olgularımızda gerek hastalıksız yaşam gerekse sağkalımı kötü yönde etkileyen, en anlamlı kriterler olarak lenfovasküler invazyon ve lenf nodu tutulumu bulundu Buna göre en iyi prognoz lenfovasküler invazyonu olmayan veya lenfovasküler invazyonu bulunup 10 mm altında invazyon gösteren 40 yaş altı olgularda bulundu. En kötü prognoz ise lOmm üzerinde invazyonu bulunan parametrium tutulumlu veya parametrium tutulumu olmayıp lenf nodu metastazı bulunan olgularda idi. 50
Özet (Çeviri)
THE FACTORS THAT AFFECTS SURVIVAL AND DISEASE FREE SURVIVAL PERIOD IN EARLY STAGES OF INVASIVE CERVICAL CARCINOMA Objective: To determine the most valuable histopathologic and clinical factors in predicting the 5 -year and disease-free survival rates in early stage invazive cervical cancer. Materials and Methods: In this retrospective study, 240 women who were operated because of early stage cerical cancer between 1979 and 1996 were analyzed. 43 of these women who have had inadequate surgery or follow-up were excluded from the study. 98 of the 197 women had surgery alone and 99 women with the unfavorable pathologic findings had surgery and adjuvant radiotherapy. Histologic type and grade, tumor size, rate and depth of cervical invasion, lymphovascular invasion, parametria! spread, lymph node involvement, presence oi' multicentric foci and vaginal involvement of each tumor of the 197 women were asain evaluated. Statistical analysis was performed by using Kaplan Mayer survival analysis. Cox regression multivariant analysis, Spearman correlation test and risk groups were determined. Results: Average age and parity of patients were 45.5 ± 9.6 years and 3.3 ± 2.1 respectively. Mean follow-up period was 52.33 ± 33 months (range:6 - 220). 5 year survival and 5 year disease free survival rates were 90% and 79% respectively. Tumor size, rate and depth of cervical invasion, lymphovascular invasion, parametrial spread, lymph node involvement, presence of multicentric foci, vaginal involvement and histologic grade were found as the significant prognostic factors effecting the 5-year survival rate. Adjuvant radiotherapy was also observed as a significant clinical prognostic determinant of the survival. On multivariant analysis, the most significant of these parameters were found to be lymphovascular invasion and lymph node involvement. Rate of cervical invasion, lymphovascular invasion, parametrial spread, lymph node involvement and presence of multicentric foci were found as the significant prognostic factors effecting the disease free survival rate. On multivariant analysis, the most significant of these parameters were found to be the same with the ones effecting the 5 year survival. Depth of cervical invasion, lymphovascular invasion and parametrial spread were closely related with lymph node involvement. Conclusion: Women who have no lymphovascular invasion or, if there is, who were younger than 40 years and have a depth of stromal invasion less than 10 mm. have the best prognosis. Women who have a depth of invasion more than 10 mm, and parametrial spread and women who have lymph node involvement and no parametrial spread have the worst prognosis. 51