MHP VE İYİ Parti'nin 24 Haziran 2018 seçim kampanyalarının analizi
Analysis of the 24 June 2018 election campaigns of MHP and İYİ Parti
- Tez No: 698060
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Seçmenler, siyasal partilere ilişkin bilgi ve gelişmelere çoğunlukla medya aracılığıyla sahip olmaktadır. Siyasal iletişim politikaları kapsamında seçim kampanyaları seçimlerden önceki süreçte yoğun bir biçimde seçmenlerin dikkatine sunulmaktadır. Bu çalışmada MHP ve İYİ Parti'nin 24 Haziran 2018 Seçimleri için hazırladıkları seçim kampanyaları incelenmiş; gazetelerdeki seçim reklamları, reklam videoları ve afişler, karma yöntem kullanılarak hem Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz yöntemiyle hem de niceliksel içerik analiziyle ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı; MHP ve İYİ Parti'nin seçim kampanyalarının profilinin çıkarılıp görünen ve örtülü mesajların ortaya konulmasıdır. İncelemenin sonucunda MHP ve İYİ Parti'nin seçim kampanyalarında milliyetçilik vurgusu üzerinde yoğun olarak durdukları görülmüştür. İki siyasi partinin kampanyalarında farklılık gösterdikleri temel nokta ise MHP'nin istikrar vurgusu üzerinde durması, İYİ Parti'nin ise iktidarın değişmesi yönündeki yoğun eleştirileridir.
Özet (Çeviri)
Voters learn about the informaton and developments related to political parties mostly through media. In the scope of political communication policies, election campaigns are intensively presented to the attention of voters in the period before the election. In this study, the election campaigns prepared by MHP and İYİ Parti for the 24 June 2018 elections have been examined. The election advertisements on the newspapers, advetisement videos and posters have been evaluated by using a hybrid method that included both the semiotic analysis method of Ronald Barthes and the quantitative content analysis. The aim of this study is to determine the explicit and implicit messages in the campaigns by analyzing the election campaign profiles of MHP and İYİ Parti. At the end of the analysis, it has been observed that MHP and İYİ Parti have placed a heavy emphasis on nationalism in their election campaigns. The main point on which the campaigns of these two political parties differ is that MHP emphasizes the stress on stability, but İYİ Parti makes intense criticisms to the ruling party and advocates its change.