Ney çalgısının çağdaş müzikte kullanım olanakları
Possibilities of using ney instrument in contemporary music
  1. Tez No: 698068
  2. Yazar: AYÇA ARIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BEŞEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kültürlerarası Çağdaş Müzik repertuvarı içerisinde ney için bestelenmiş yapıtlarda özellikle son yıllarda gözle görülür bir artış gözlemlenmektedir. Ülkemizden ve dünyadan birçok besteci, ney çalgısının özgün tınısını çağdaş müziğin ses olanakları içerisinde ele alarak“Yerel”ile“Çağdaş”arasındaki estetik geçişkenliğin imkanlarını araştırmaktadırlar. Bu bağlamda ey çalgısının çağdaş müzikte kullanım, olanaklarını örneklendirebilmek için bu alanda çalışmalar yapan yedi çağdaş bestecinin yedi yapıtı frekans, süre, artikülasyon, dinamik ve tını olmak üzere müziği oluşturan beş temel parametre üzerinden analiz edilmiştir. Bu eserlerde ney kullanımı ve ney'in teknik imkanlarının Çağdaş Müziğin müzikal dokuları ile karşılaşmasında ortaya çıkan sonuçlar mercek altına alınmıştır. Bu araştırmada ney çalgısının tarihsel gelişimi ele alınırken, kullanım olarak ney'in müzik tarihinde Batı Müziği ve o türe ait çalgılarla olan ilişkisi incelenmiş, diğer yandan Türk Müzik Tarihi içindeki kullanımlarına da ayrıca yer verilmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemi ile ele alınmış olup, ülkemizde ve dünyada ney çalgısını yapıtlarında kullanmayı amaçlayan bestecilere, bu yapıtları seslendirmek isteyen icracılara ve bu alanda çalışan araştırmacılara bir tür teorik altyapı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
It is evident that there is an increase in the compositions for Ney among the Intercultural Contemporary repertory in recent years. Composers both from our country and worldwide are investigating the possibilities of transitivity between“Local”and“Contemporary”by using the tibral uniqueness of Ney instrument. In that respect for exemplyfing the usage possibilities of Ney Instrument in Contemporary Music there have been maden analyses of seven works from seven composers who work in this field. In these works, it has been searched the results of confrontation between the usage of Ney and its technical possibilities with the textures of Contemporary music via using basic musical parameters. In this research, not only discussing the historical development of Ney and its usage in Turkish Music History, there has been maden a survey on the relation of Ney with Westrn Musics and its relation with the instruments that belong to Westrn Musics.This work uses qualitative research methods and it aims to present a theoretical basis for the composers, performers and researchers who are willing to use Ney instrument in their works, performances and researches.