Ney çalgısının orkestra partisyonları içerisinde transpoze çalımının incelenmesi
Investigation of the transpose playing of the ney instrument in orchestra parties
  1. Tez No: 852456
  2. Yazar: SİNEM HONDOROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, modernleşen müziğin dönüşümünde, batı müziği orkestraları içinde aranan ve bu orkestralarda önemli bir ses haline gelen ney çalgısının orkestrasyon içindeki müzikal yaklaşımını ele almaktadır. Araştırmada yer alan veriler, hem kaynak taraması yapılarak hem de neyi teknik boyutlarıyla inceleyerek elde edilmiştir. Bu çalışma, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu'nun aranjörleri tarafından yazılan notasyonların, ney partisyonları özelinde incelenmiştir. Bu araştırmada, toplumsal ve kültürel değişimlerin, geleneksel bir çalgı olan neyin müzikal sürecindeki etkileşimi ve tarihsel gelişimi analiz edilmiştir. Ney çalgısının popüler müzikteki ya da Batı müziği orkestraları ile var olan“değişimi”icracısını geleneksel üslupta ihtiyaç duyulmayan arayışlara yönlendirmektedir. Dolayısıyla bu tezde, ney'in hangi farklı tekniklerle icra edilmesi gerektiği üzerine sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the musical approach of the ney instrument in orchestration, which is sought after in western music orchestras and has become an important voice in these orchestras in the transformation of modern music. The data in the research were obtained both by literature research and by examining the ney in it's technical dimensions. This study examined the notations written by the arrangers of the Ministry of Culture Istanbul State Modern Folk Music Ensemble in the context of ney scores. The impacts of societal and cultural changes on a traditional instrument such as ney and it's subsequent consequences on it's musical progress and historical development were analyzed in this research. The“change”of ney instrument in popular music or with Western music orchestras leads the performer to search for what is not needed in the traditional style. Therefore, in this thesis, it was tried to conclude with which different techniques it should be performed.