Szász-Kantorovich operatörlerinin bir genelleştirmesi
A generalization of Szász-Kantorovich operators
- Tez No: 698069
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez beş bölümden yapılmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel kavramlar ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde de, Z_b(j;s) operatörünün Korovkin teoremi kullalanarak yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Z_b(j;s) operatörünün sürekli j fonksiyonuna düzgün yakınsadığı gösterilmiştir. Z_b(j;s) operatörü için Voronowskaja teoremi benzeri bir teorem de ispatlanmıştır. Z_b(j;s) operatörünün merkezi momentleri bulunmuştur. Ağırlıklı uzaydaki süreklilik modeli yardımıyla Z_b(j;s) operatörünün yaklaşım oranı incelenmiştir. Lipschitz koşulunu gerçekleyen fonksiyonlar kullanılarak Z_b(j;s) operatörü için bir teorem ispat edilmiştir. Beşinci bölümde de, sonuçlar verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters. The (1st) chapter is devoted to some important introduction. The 2nd chapters, basic ideas are given. The 3rd chapter presents previous studies. In 4th chapter some important properties of approximation of the Z_b(j;s) operator are tested using the Korovkin theorem. And we have shown that the Z_b(j;s) operator convergent smoothly to the continuous j function. A theorem of the Voronowskaja theorem type has also been proved for the Z_b(j;s) operator. The central moments of the Z_b(j;s) operator are found. The approximation speed of the Z_b(j;s) operator is examined with the help of the continuum model in weighted space. A theorem is proved for the Z_b(j;s) operator using functions satisfying the Lipschitz condition. In the fifth chaptar, the results are given.