Home country parliamentary representation of diasporas: The case of Turkey
Diasporaların ana vatan parlamentolarında siyasi temsili: Türkiye örneği
- Tez No: 698115
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Türkiye'nin Avrupa'daki diasporası, işçi göçünün başladığı 1960'lardan günümüze dek Türk siyaseti için her zaman önemli bir konuma sahip olmuştur. Ana temsil organı olan TBMM de gerek diaspora politikalarının şekillenmesinde gerekse de kimlerin“diaspora”olduğunun belirlenmesinde başından beri önemli bir işlev üstlenmiş, milletvekilleri ve siyasi parti grupları çeşitli yasama mekanizmaları aracılığıyla diaspora sorunlarını sistematik bir şekilde Meclis gündemine taşımışlardır. Bu bağlamda, bu tez; anavatan parlamentolarının diaspora siyasetinde sıklıkla göz ardı edilen rolüne odaklanarak Türkiye'nin Avrupa'daki diasporasının TBMM'deki farklı siyasi partiler tarafından tarihsel olarak nasıl temsil edildiğini ve bu temsil biçimlerinin zaman içerisinde nasıl geliştiğini incelemektedir. Diaspora alanında gerçekleşen bu dönüşümü anlayabilmek için çalışmada 1961-2020 arasındaki yasama ve denetim süreçlerine ilişkin farklı materyaller — genel kurul ve komisyon konuşmaları, kanun teklifleri, yazılı ve sözlü sorular — incelenmiş, başlangıçtan günümüze“Türk diasporası”imgesinin siyasetçiler tarafından nasıl şekillendirildiği sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmanın ana bulguları, diaspora siyaseti tarihinin süreklilikler ve kopuşlardan oluştuğuna işaret etmektedir: Türkiye'deki siyasetçilerin diaspora üyelerini (siyaseten) zararlı ve radikal görülen unsurlardan koruma güdüsü bir devamlılık arz ederken; ilk dönemlerde hâkim olan, diasporanın sorunlarına çözüm getirme odaklı anlayışın zamanla sorunların ve çözümlerin iktidar partisi siyasetçilerinin iç siyasetteki ideolojik önceliklerine göre belirlendiği bir yaklaşıma dönüşmesi ise diaspora temsili tarihindeki ana kopuşu oluşturmaktadır. Sonuç olarak çalışma, Türkiye örneği üzerinden diaspora ve siyasi temsil literatürleriyle disiplinler arası bir diyalog kurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's diaspora in Europe, constituting around five million citizens, has been central to Turkish domestic politics since the early days of mass labour migration in the 1960s. The Turkish Parliament, as the ultimate representative body, has played a crucial role both in shaping diaspora policies and defining who“the diaspora”is as individual MPs and party groups have placed diaspora-related issues high on the agenda, integrating these issues into various legislative processes. This dissertation looks at the oft-overlooked role of home country parliaments in diaspora engagement by focusing on Turkey and asks how Turkey's diaspora in Europe has been represented in the Turkish Parliament by different political parties and how the forms and substance of such representation evolved over time. The study uses legislative material — plenary and committee speeches, written and oral questions, draft bills, committee reports — on diaspora issues between 1961-2020 as empirical evidence in order to understand the Parliament's role in establishing a diaspora policy and how the image of“the Turkish diaspora”has been continuously produced and reproduced by Turkish politicians. The findings from the study address both continuity and rupture in the Parliament's diaspora engagement history: The continuity occurred in the Turkish politicians' attempts to protect the diaspora from what they considered as (politically) malign and radical. On the other hand, the solution-based approach central to diaspora policy in the early periods transformed gradually into a policy style defined by pre-conceptions. The incumbent parties and their ideologies have been particularly prominent in this transformation.