Piyano öğrencilerinin tutumları deşifre becerileri ve başarıları arasındaki ilişki
The relationship between piano students' attitudes, deciphering skills, and success
- Tez No: 698116
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYHAN KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı piyano öğrencilerinin piyano dersine karşı tutumları, piyano dersi başarısı ve piyanoda deşifre becerileri arasındaki ilişkinin karşılaştırılarak incelenmesidir. Araştırma için tercih edilen çalışma grubunu Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği programı lisans 1, lisans 2, lisans 3 ve lisans 4 seviyesindeki 160 öğrenci oluşturmuştur. Piyano öğrencilerinin tutumlarını deşifre becerilerini ve başarılarını karşılaştırmak isteyen bu çalışmada tarama modeli benimsenmiştir. Veri toplamada araç olarak Bakıoğlu (2012) tarafından geliştirilen "kullanılmıştır. Ölçek, ilgi yargı ve kararlılık kapsamındaki maddelerden oluşmaktadır. Deşifre uygulaması 2018-2019 eğitim öğretim yılında lisans 3 ve lisans 4 seviyesindeki öğrencilere yüz yüze uygulanmış olup 2020 yılında bütün dünyayı sarsan covid 19 pandemisi nedeniyle lisans 1 ve lisans 2 seviyesindeki öğrencilere dijital ortamda uygulanıp kayıt altına alınmıştır Etütler öğrencilere bir kez deneme deşifresi yaptırıldıktan sonra ikinci deşifre kayıt altına alınmıştır. Bu kayıtlar üçü öğretim üyesi altı alan uzmanı piyano eğitimcisi tarafından bir kez izlenerek puanlanmıştır. Puanlamada Kurtuldu (2014) tarafından geliştiren deşifre puanlama anahtarı kullanılmıştır. Ek olarak öğrencilerin başarı puanları 2019-2020 eğitim öğretim yılındaki piyano dersi sınavlarının ortalamasından elde edilmiştir. Elde edilen veriler, ilişkisel inceleme evresinde öğrencilerin piyano dersi başarısı ve deşifre becerileri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler ışığında, öğrencilerin piyano dersine karşı tutumları deşifre becerileri ve başarıları arasında oldukça yüksek ve orta düzeyli ilişkiler tespit edilmiştir. Deşifre ve başarı oldukça yüksek düzeyli diğer ilişkiler orta düzeyli gerçekleşmiştir. Çalışma grubunun tutum puanları sonuçlarına göre piyano dersine karşı tutumlarının yüksek olduğu görülmüştür. Tutum puanları çeşitli değişkenlerle karşılaştırıldığında kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha olumlu tutum sergilediği görülmüştür. Ayrıca daha önce piyano eğitimi alan öğrencilerin piyano dersine karşı tutumunun, öncesinde piyano eğitimi almayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between piano students' attitudes towards piano lessons, their success in piano lessons and their sight-reading skills in piano. The preferred study group for the research consisted of 160 students at the undergraduate 1, undergraduate 2, undergraduate 3 and undergraduate 4 levels of Trabzon University Fatih Education Faculty Fine Arts Education Department Music Teaching program. The survey model was adopted in this study, which aims to compare the attitudes, deciphering skills and achievements of piano students. The“Piano Lesson Attitude Scale”developed by Bakıoğlu (2012) was used as a data collection tool. The scale consists of items within the scope of relevance, judgment and determination. Deciphering application was applied face to face to undergraduate 3 and undergraduate 4 level students in the 2018-2019 academic year, and due to the covid 19 pandemic that shook the whole world in 2020, it was applied to undergraduate 1 and undergraduate 2 level students in the digital environment and recorded. deciphered was recorded. These recordings were watched once and scored by six field expert piano educators, three of whom were lecturers. A decipher rubric developed by Kurtuldu (2014) was used for scoring. In addition, the achievement scores of the students were obtained from the average of the piano lesson exams in the 2019-2020 academic year. The data obtained were compared with the students' success in piano lessons and sight-reading skills in the relational analysis phase. In the light of the data obtained as a result of the study, a very high level of relationship was determined between the students' attitudes towards the piano lesson, sight-reading skills and their success. Deciphering and success were quite high and other relations were moderate. According to the results of the study group's attitude scores, it was seen that their attitudes towards the piano lesson were high. When the attitude scores were compared with various variables, it was seen that female students exhibited more positive attitudes than male students. In addition, it was determined that the attitude of the students who took piano training before, towards the piano lesson was higher than the students who did not receive piano training before.