From village Turks to Euro Turks: Turkish State's perceptions of Turkish migrants in Europe
Köylü Türklerden Avrupalı Türklere: Türkiye Devletinin Avrupa?daki Türk göçmenlerini algılaması
  1. Tez No: 257140
  2. Yazar: ZEYNEP SELEN ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KİRİŞCİ, DOÇ. DR. DİLEK ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Globalleşme, diğer birçok şeyin yanı sıra, dünyadaki göç hareketlerinin artmasına ve hızlanmasına yol açtı. Teknolojik gelişmeler, göçmenlere yeni iletişim ve ulaşım becerileri sağladı ve göç etmenin ülkenin köklerinden koparılmak demek olduğu yönünde kabul edilmiş görüşe meydan okudu. Ayrıca, göç veren ülkeler yavaş yavaş göçmenlere yönelik algılarını değiştirdiler ve bu yeni anlayışa paralel politikalar oluşturdular. Bu reformlar ve değişiklikler; ekonomi politikaları, siyasi haklar, vatandaşlık, devlet hizmetleri ve sembolik politikalar gibi birçok alanda kendini gösterdi. Göçmenler, yatırımlar aracılığı ile gönderen ülke ekonomilerine katkı sağlayanlar olarak algılanmanın yanı sıra gönderen ülke çıkarlarını yaşadıkları ülkelerde savunacak siyasi güç kaynağı olarak da görülmeye başladılar.Bu çalışma, 1960 ve 2008 yılları arasındaki dönemde Türkiye devletinin Avrupa'da yaşayan Türk göçmenlere yönelik algısındaki değişimi parlamento tutanakları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Göçmenlerin 1960'larda eğitimsiz köylüler olarak algılandığını, buna karşılık sosyo-ekonomik ve siyasi statülerindeki gelişmeler sonrası 1990'ların sonlarına doğru Avrupalı Türkler diye yeni bir kavramın kullanılmaya başlandığını ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, 1960 ve 1970'lerde Avrupa ülkelerine gönderilmeleri ekonomik kazanımlar nedeniyle desteklenen göçmenlerin, 1990'larda yatırım ve Türkiye'nin çıkarlarını Avrupa'da savunacak siyasi güç kaynağı olarak algılanmaya başlandığını ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Among many other things, globalization has paved the way for the promotion and acceleration of migratory movements all around the world. Technological advancements provided migrants with new forms of communication and transportation abilities, and the established notion that the act of migration equals to being uprooted from one?s home country was challenged. Moreover, sending countries have gradually transformed their perceptions of migrants and adopted policies reflecting these new understandings. These reforms and changes are manifested in various policy areas including economic policy, political rights, citizenship, state services and symbolic policy. Migrants are not only regarded as potential contributors to sending country economies through investments, but also perceived as sources of political power that would support home country interests in their host societies.This study aspires to examine changes in Turkish state perceptions regarding Turkish migrants in Europe between1960 and 2008 through parliamentary minutes. It discovers that while Turkish migrants were regarded as villagers with no education in 1960s, developments in the socio-economic and political status of many migrants paved the way for the emergence of a new notion; Euro Turks, in late 1990s. Moreover, it finds out that migrants, whose exportation to European countries were supported for mainly economic gains in 1960s and 1970s, were started to be perceived as sources of investment and political power that would support Turkey?s interest in Europe in 1990s.