Ön sıralı cümlelerin (PRORD) topolojik kategorisinde bölüm yansımalı ve çift yönlü yansıtıcı alt kategoriler
Quotient-reflective and bireflective subcategories of the category of preordered sets (PRORD)
  1. Tez No: 698117
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Değişik makalelerde ve tezlerde, cümle tabanlı topolojik kategorilerde“kapalılık”ve“kuvvetli kapalılık”kavramları incelenmiş. Bu tezde ön sıralı cümlelerin kategorisinin (Prord) topolojik kategori olduğu gösterilip, bu kategori ile ilgili temel özellikleri inceledikten sonra, bu kategorideki kapalı ve kuvvetli kapalı alt objelerinin karekterizasyonunu verilmiştir Bu kapanışlar, aynı zamanda kapanış operatörü olduklarından, bu kapanış operatörleri ile üst ve alt kapanış operatörleri arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Daha sonra bu kategoride T_0,T_1 ve T_2 objelerinin karekterizasyonunu verilmiş ve her bir T_0,T_1 ve T_2 ön sıralı objelerin oluşturduğu full alt kategorileri Prord kategorisinin bölüm-yansımalı ve yansımalı alt kategorisi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In different articles and theses, the concepts of“closedness”and“strong closedness”in set-based topological categories have been examined. In this thesis, it is shown that the category of pre-order (Prord) is a topological category, and some basic properties of this category are examined. The characterization of the closed and strongly closed subobjects in this category are given. Since these closures are also closure operators, the relationships between these closure operators and upper and lower closure operators are investigated. Moreover, the characterization of each of the T_0,T_1 and T_2 objects in this category are given and it is shown that T_0,T_1 and T_2 pre-order objects are full subcategories of Prord category and T_0,T_1 and T_2 pre-order objects are reflective and bireflective subcategories.