Göçün mekansal etkileri: Sultanbeyli Örneği
The effects of migration on urban space: An example of Sultanbeyli
- Tez No: 698125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
2011 Suriye Kriziyle beraber yaşanan uluslararası kitlesel göçün küresel boyutta pek çok sonucu oldu. Niceliksel yoğunluğu milyonları bulan bu göç dalgasında, Türkiye de sınır komşusu olduğu Suriye'den tarihinde rastlamadığı ölçüde göç aldı. Bu tezde mültecileri kentlerle buluşturan göçün mekân üzerinde yarattığı etkilerin izini sürmek hedeflendi. Göçün etkilerini etkili bir biçimde görebilmek adına İstanbul Anadolu Yakasının en çok mülteci barındıran Sultanbeyli/Mehmet Akif Mahallesini örneklem olarak tercih edildi. Bu merakın peşinden giderken Lefebvre'in mekânın sürekli yeniden üretildiği ve mekânın toplumsal gruplar arasındaki mücadelenin alanı olduğu okumasından hareket edildi. Bu doğrultuda Mehmet Akif'in yeniden üretiminde Suriyeli mültecilerin aldıkları pozisyonu tayin edebilmek adına Marksist yazın geleneğinin bir ürünü olan, Lefebvre'in mekânsal üçleme kuramını işe koşuldu. Bununla birlikte mahalle sakinleriyle gerçekleştirilen mülakatlarla, ev ziyaretleriyle ve katılımcı gözlemle Mehmet Akif'teki mekânsal ayrılmanın/bütünleşmenin ve mekânsal aidiyetin göçle beraber nasıl dönüşümler geçirdiğini anlaşılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The international and mass migration in the wake of 2011 Syrian crisis has had a great deal of consequences in global extent. With this migration wave going beyond millions of people in quantative density, Turkey allowed immigrants from neighbouring country Syria at the rate that it experienced for the first time in its history. In this study, I aimed to pursue what sort of impacts migration that unites refugees with cities, has on space. To observe the effects of migration powerfully, I preferred Sultanbeyli/ Mehmet Akif district as an example, which has the highest number of refugees in Istanbul Anatolian side. While going after this curiosity, I grounded on Lefebvre's reading that indicates space is continously reproduced and it is the struggle field between social groups. In this respect, I employed a Marxist oriented work, Lefebvre's spacial triad theory to ascertain the position of Syrian refugees in Mehmet Akif's reproduction. Additionally, by interviews with neighborhood residents, home visits and participant observation, I tried to understand how spatial separation/unity and spatial belonging have transformed with migration.