Göçün sosyal ve mekânsal etkileri: Antakya Ovakent örneği
Social and spatial effects of migration: Antakya Ovakent example
- Tez No: 575703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Afgan göçleri sonrası bölge insanı ile yapılan mülakatlar ile göç sonrası kente adaptasyon sürecinin araştırıldığı bu tez çalışmasında, mülteci sorununun nasıl çözüldüğü ve yurtdışından gelen yeni yerleşimcilerin ülkeye iskan politikasıyla nasıl adaptasyonunun gerçekleştirildiği Antakya ilçesi özelinde aydınlatılmak istenmiştir. Çalışmamız giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi ve kaynak değerlendirmesi yapılmıştır. Konunun önemi güncel olan mülteci sorununun ilk örneklerinden biri olması açısından önem arz ettiği, göçün sonrasındaki iskân sürecini kolaylaştırıcı özel yasalarla entegrasyon döneminin başlatıldığı ilk bölümde anlatılmıştır. Sürecin Afgan mülteciler özelinde yönetilmiş olması açısından farklılık gösterdiği kavramsal ve kuramsal çerçevenin ele alındığı bu bölümde vurgulanmıştır. İkinci bölümde göç tanımlamaları ve farklı göç kuramları ifade edilmiş, Hatay özelinde hangilerinin siyasal pratiklerde ön plana çıkartılmış olduğu gösterilmek istenmiştir. Üçüncü bölümde Afgan göçmenlerin göçe vesile olan süreçlerine, göçe neden tarihsel olaylara, çıkarılan yasalara, iskân ve istihdam süreçlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde göçmenlerin Türkiye'ye gelme süreçleri, göçmenlere ait çeşitli sayısal veriler gösterilmek istenmiş bu bağlamda Afgan göçmenlerin durumu da bütün içerisindeki konumuyla anlatılmak istenmiştir. Beşinci bölümde ise 37 yıllık sürecin ardından göçmenlerin dünüyle bugünü karşılaştırılarak entegrasyonun sonucunu veren bugünün panoraması çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis' dissertation, thanks to the brief interviews with the people of the Antakya region after the Afghan immigration, the adaptation process to the city, the how the refugee problem is solved and the adaptation of the new settlers coming from abroad with the resettlement policy are aimed to be enlightened. In the introduction chapter; the aim of the study, method and resource evaluation endeavors were explained. Afterwards, it is explained in the first chapter that how the importance of the issue in terms of being one of the first examples of the current refugee problem and then the period of integration with special laws facilitating the resettlement process after the migration is unique and critical for today's agenda. It is emphasized in this section that the conceptual and theoretical framework is needed to be discussed for a case in which the process differs in terms of governance for Afghan refugees. In the second part, the definitions of migration and different migration theories were expressed and it was aimed to show which ones have been brought to the forefront in political practices in Hatay. In the third part, the processes of immigration by Afghan immigrants, the historical events that caused the migration, the laws enacted, the settlement and employment processes' patterns were presented. In the fourth chapter, immigrants having come to Turkey and the situation of immigrants in the context of various data were also wanted to be shown in the location described in the whole. In the fifth chapter, after 37 years, the panorama of today which has given the result of today's integration was tried to be compared with the past of the immigrants