Suriyeli mültecilerin toplumla entegrasyon sürecinde kütüphanelerin rolü: Kilis Elbeyli Geçici Barınma Merkezi örneği
The role of libraries in the community integration process of Syrian refugees Kilis Elbeyli Temporary Housing Center example
  1. Tez No: 698133
  2. Yazar: FATİME TOLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Tarih, Archive, Information and Records Management, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türkiye bulunduğu coğrafi konumu sebebiyle geçmişten günümüze kadar göç ve göçmen olgusuyla uğraşmaktadır. Özellikle 2011 yılında Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli mülteci Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Yaşanan büyük göç dalgası sonrasında Türkiye'de mülteci-göçmen sorunu ortaya çıkmıştır. Türkiye'de yaşanan göç hadisesiyle beraber ortaya çıkan entegrasyon sürecinde ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarına ihtiyaç duyulmaktadır ve bu süreç içerisinde kurumlara önemli görev ve sorumluluk düşmektedir. Son zamanlarda artan mülteci krizi sonrasında kütüphaneler çok kültürlü topluma hizmet sunan bilgi merkezlerine dönüşmüşlerdir. Çalışmada amaç entegrasyon sürecinde kütüphanelerin rol ve önemini belirterek, Kilis Elbeyli Geçici Barınma Merkezindeki Suriyeli mültecilerin, topluma entegrasyonu sürecinde kütüphaneyi kullanım durumları ve kütüphanenin Suriyeli mültecilere yönelik sunduğu hizmetleri ortaya koymaktır. Suriye'den Türkiye'ye yapılan göçün toplumda ortaya çıkardığı farklılıkların boyutu ve Suriyeli mültecilerin topluma uyum sürecinin incelendiği bu çalışmada Kilis Elbeyli Geçici Barınma Merkezindeki Suriyeli mültecilerin kütüphaneleri kullanma durumları, kütüphanenin bu yöndeki hizmetleri nitel veriler yoluyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, Turkey has been dealing with immigration and immigration from past to present. Especially due to the civil war in Syria in 2011, millions of Syrian refugees had to migrate to Turkey. After the great migration wave, the refugee-immigrant problem arose in Turkey. All institutions and organizations of the country are needed in the integration process that emerged with the migration incident in Turkey, and institutions have important duties and responsibilities in this process. After the recent refugee crisis, libraries have turned into information centers serving the multicultural society. The aim of the study is to indicate the role and importance of libraries in the integration process, and to reveal the use of the library in the process of integration into the society of Syrian refugees in Kilis Elbeyli Temporary Accommodation Center and the services the library provides for Syrian refugees. In this study, which examines the extent of the differences caused by the migration from Syria to Turkey and the integration process of Syrian refugees into society, the use of libraries of Syrian refugees in Kilis Elbeyli Temporary Accommodation Center and the services of the library in this direction were obtained through qualitative data.