İklim adaleti mücadelesinde alternatif medyanın rolü: Açık Radyo örneği
The role of alternative media in the struggle for climate justice: The case of Açık Radyo
  1. Tez No: 698135
  2. Yazar: AYKUT GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çağımızın en büyük problemlerinin başında gelen iklim değişikliğinin dünyada bıraktığı tahribatlar yaşamın her alanında kendisini göstermektedir. Tüm bu sorunlarda en fazla zarar görenler ise sorunun oluşmasında en az payı olanlardır. İklim krizini hak boyutuyla ele alan iklim adaleti kavramı da buradan doğmuştur. Dünyanın geleceğini ilgilendiren iklim krizi ve iklim adaleti konularının medyada ne şekilde ele alındığı ise reel çözümler sunmak adına incelenmesi gereken bir konudur. Medya genel itibariyle, iklim değişikliğinin belli başlı boyutlarına odaklansa da bu değişikliğinin toplumda bıraktığı tahribatlara yeteri kadar değinmemektedir. Bu yayın politikasının istisnai örneklerinden olan Açık Radyo ise, kurulduğu günden bugüne iklim krizi ve iklim adaleti mücadelesinde önemli görevler üstlenmiştir. Açık Radyo, 13 Kasım 1995 tarihinde 92 ortaklı anonim bir şirket olarak“kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo!”mottosuyla yayın hayatına başlamış ve ana akım medyadan dışlanan her kesimin kendisini ifade edebildiği, ana akım medyada yer almayan birçok konunun işlenebildiği bir alan yaratabilmeyi başarabilmiştir. Bu çalışmada iklim adaleti mücadelesinin alternatif medyanın nasıl bir rolü olduğu Açık Radyo üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The destructions of climate change, which is one of the biggest problems of our age, in the world manifest itself in all areas of life. In all these problems, those who suffer the most are those who have the least share in the occurrence of the problem. The concept of climate justice, which deals with the climate crisis in terms of rights, also emerged from this point. How the climate crisis and climate justice issues, which concern the future of the world, are handled in the media is an issue that needs to be examined in order to offer real solutions. Although the media generally focuses on the major dimensions of climate change, it does not adequately address the damage this change has left on the society. Açık Radyo, one of the exceptional examples of this broadcasting policy, has undertaken important roles in the fight against the climate crisis and climate justice since its establishment. On November 13, 1995, Açık Radyo, as a joint stock company with 92 partners,“Open Radio to all the sounds, colors and vibrations of the universe!”It started its broadcasting life with its motto and succeeded in creating a space where every segment excluded from the mainstream media can express themselves and where many issues that are not included in the mainstream media can be addressed. In this study, the role of alternative media in the struggle for climate justice will be examined through Açık Radyo.