Gaziantep ili göletlerinin sucul vasküler makrofit florası
Aquatic vascular macrophyte flora in Gaziantep ponds
- Tez No: 698146
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Türkiye bitki çeşitliliği açısından zengin ülkelerden biridir ve bu nedenle Türkiye florasının belirlenmesi oldukça önemlidir. Ancak bölgesel düzeyde floristik çalışmalara halen ihtiyaç duyulmaktadır. Sulak alanlar, biyolojik çeşitliliğin sıcak noktaları olduğundan bu alanların çalışılması oldukça önemlidir. Bu doğrultuda bu çalışma, Gaziantep'teki vasküler sucul makrofit florasının tespitine odaklanmıştır. Araştırma kapsamında Ocak 2016-Ocak 2018 tarihleri arasında saha çalışmaları ve bitki örneklemeleri yapılmıştır. İncelenen göletlerde 49 familya ve 128 cinse ait 228 taksonun yayılış gösterdiği ve bu taksonlardan 39 familya ve 98 cinse ait 184'ünün Türkiye sulak alan bitkileri listesinde yer aldığı belirlenmiştir. Tür zenginliği bakımından Tilmen Göleti, taksonomik zenginlik açısından ise Karapınar Göleti en zengin alanlar olarak belirlenmiştir. Sorensen benzemezlik indisi sonuçlarına bakıldığında birbirlerine en çok benzeyen alanlar Durmuşlar Göleti ve Nogaylar Göleti olarak belirlenmiştir. UPGMA analizi sonucunda göletlerin 2 gruba ayrıldıkları ve bu grupların dolayısı ile takson dağılımlarının üzerinde etkili olan faktörler enlem, rakım, aylık ortalama minimum sıcaklık, aylık ortalama sıcaklık, ortalama yağış ve Emberger iklim tipi olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, Gaziantep ilinin göletlerinin akuatik vasküler makrofit florası bu çalışma ile belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının ileride yapılacak araştırmalara katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the richest countries in terms of plant diversity. Therefore, it is remarkably important to determine the flora of Turkey and floristic studies have been still needed at the regional level. Accordingly, it is very important to investigate wetlands, which are hotspots of biodiversity. This study is focused on the specification of vascular aquatic macrophyte flora in Gaziantep. The field surveys and plant samplings had been carried out from January 2016 to January 2018. It was determined that 228 taxa belonging to 49 families and 128 genera were distributed in the investigated ponds, and 184 of these taxa belonging to 39 families and 98 genera were included in the list of wetland plants in Turkey. Tilmen Pond in terms of species richness and Karapınar Pond in terms of taxonomic richness were determined as the richest areas. When the results of the Sorensen dissimilarity index are examined, the areas that are the most similar to each other are determined as Durmuşlar Pond and Nogaylar Pond. As a result of the UPGMA analysis, the ponds were divided into 2 groups and the factors affecting the taxon distributions of these groups were determined as latitude, altitude, monthly average minimum temperature, monthly average temperature, average precipitation and Emberger climate type. In conclusion, the aquatic vascular macrophyte flora of the ponds of Gaziantep province was determined by this study. It is thought that the results of this study will contribute to future researches.