21.07.2017 tarihli mw=6.5 Muğla-Bodrum açıkları depreminin kuvvetli yer hareketi verileri kullanılarak analizi
Analysis of mw = 6.5 Muğla-Bodrum earthquake using strong ground motion data on 21.07.2017
  1. Tez No: 698148
  2. Yazar: KHALIL RAHMAN ALIZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN KESKİNSEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
21.07.2017 günü, saat 01:31'de Bodrum-Muğla merkezli bir deprem meydana gelmiştir. AFAD – TDVMS (Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi)'nden alınan verilerle yapılan çözüm sonucu elde edilen büyüklük Mw= 6,5 olarak güncellenmiştir. Depremden hemen sonra büyüklükleri 1,8–5,0 arasında değişen 511 (22/07/2017- 10:00 itibariyle) artçı deprem meydana gelmiştir. Depremin merkez üssüne en yakın yerleşim yeri Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı Merkez köyüne kuş uçuş uzaklığı 12,09 km'dir. 21.07.2017 (01:31) Muğla-Bodrum Depremi (Mw=6,5), deprem episantrına 9,87 ile 43,05 km uzaklıklardaki AFAD Türkiye Kuvvetli Yer Hareketi Gözlem ağına ait 22 adet ivme-ölçer istasyonu (ilk belirlemelere göre) tarafından kaydedilmiştir. Depremin dış merkezine 9,87 km uzaklıktaki en yakın istasyon Muğla-Bodrum istasyonu olup en yüksek ivme değerleri sırasıyla K-G bileşeninde 158,77 cm/sn2, D-B bileşeninde 102,01 cm/sn2 ve düşey bileşeninde 88,04 cm/sn2 olarak ölçülmüştür. Ayrıca, S dalga fazının K-G ve D-B bileşeninde 8,5 sn kaydedildiği gösterilmiştir. MTA diri fay haritasına (2012) göre, deprem episantrı yakınlarında bulunan önemli fay sistemleri Gökova Fay Zonu'dur. 21.07.2107 Gökova Körfezi açıklarında meydana gelen Mw=6,5 büyüklüğündeki deprem, Körfezi kuzeyden sınırlayan K82D-53GB eğimli normal fay üzerinde meydana gelmiştir. Deprem saati, yapısal hasarı belirleyen önemli parametrelerden biridir. Muğla-Bodrum istasyonunda imve değeri 158,78 cm/ sn2'den daha yüksek olduğu ve yaklaşık 11 saniye sürdüğü açıklanmıştır. Alan önemli sismik faaliyetlere ve karmaşık arıza sistemlerine sahiptir. Muğla-Bodrum istasyonundaki ivme kaydı, kuvvetli yer hareketi sismolojisi için çok önemlidir. Yer imve kaydı beklenen ampirik değerlerden daha yüksek olmasından dolayı, binalarda büyük zararlar meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
On 21.07.2017, at 01:31, there was an earthquake centered in Bodrum-Muğla. AFAD-TEDCS (Turkey Earthquake Data Center System) is taken from the obtained solution was made with data updated Mw = 6.5 magnitudes. Immediately after the earthquake, 511 aftershocks with magnitudes varying between 1.8 and 5.0 (as of 22/07/2017-10:00) occurred. The closest settlement to the epicenter of the earthquake is the Central village of Bodrum district of Muğla province (12.09 km). 21.07.2017 (01:31) Muğla-Bodrum earthquake (Mw = 6.5) earthquake epicenter at 9.87 and 43.05 km from the AFAD Turkey Strong Motion Observation network of 22 accelerometers station (first estimate) recorded by. The closest station at a distance of 9.87km to the outer center of the earthquake is Muğla Bodrum station and the highest acceleration values were measured as 158.77cm/s2 in the N-S component, 102.01cm/s2 in the E-W component and 88.04cm/s2 in the vertical component, respectively. It has also been shown that the S wave phase is recorded for 8.5 seconds in the K-G and E-W components. According to the MTA active fault map (2012), the major fault systems located near the earthquake epicenter are the Gökova Fault Zone. The earthquake of Mw = 6.5 magnitudes occurred on the N82E-53SW sloping normal fault that bounded the Gulf from the north. The earthquake time is one of the important parameters that determine structural damage. It has been announced that the acceleration value at Muğla-Bodrum station is higher than 158.78cm/sec2 and takes about 11 seconds. The area has significant seismic activities and complex fault systems. The acceleration record at Muğla-Bodrum station is very important for strong ground motion seismology. Since the location record is higher than the expected empirical values, major damages have occurred in the buildings.