Huzurevinde kalan bireylerin psiko-sosyal olanaklar bakımından iyilik halleri ve yaşam doyum düzeylerinin belirlenmesi: Konya Dr İsmail Işık Huzurevi örneği
Determination of the wellbeing state and life satisfaction of i̇ndividuals who stay in nursery house in terms of psychosocial opportunities: Konya Dr. İsmail Işık nursery sample
  1. Tez No: 698152
  2. Yazar: ZEYNEP ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada kurum bakımı almakta olan yaşlıların sosyodemografik özellikleriyle, kurumdan aldıkları hizmete ilişkin memnuniyetleri ve yaşam doyum düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni Konya Dr. İsmail IŞIK Huzurevi bünyesinde hizmet almakta olan, altmış yaş üzeri kişilerdir. Örneklem ise 56'sı kadın 55'i erkek toplam 111 yaşlıdan oluşmaktadır. Araştırmada“Sosyodemografik Bilgi Formu”ve“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Veriler üzerinde tek yönlü varyans (Anova), Tukey-Hsd ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Yürütülen araştırma sonucuna göre cinsiyet, ekonomik istismara maruz kalma, genel sağlık durumuna ilişkin algın, çocuk sahibi olma, kurumdan alınan hizmetin memnuniyeti, öz bakım becerilerinde bağımsız olma, kurum dışına çıkma sıklığı, huzurevinde kalma süresi, kurum bakımı öncesi yaşanılan yerleşim yeri, internet kullanımı, sosyal dışlanma algısı yaşlıların yaşam doyum düzeylerini farklılaştırmaktadır. Yapılacak mesleki çalışmalarla huzurevinde kalan yaşlıların sosyal dışlanmışlıklarının azaltılması ve yaşam doyumlarının arttırılması sağlanabilir Yaşlıların yaşam doyumları çok boyutlu nicel ya da nitel desende araştırmalarla ele alınabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the sociodemographic characteristics of the elderly who receive institutional care, their satisfaction with the service from the institution and their life satisfaction levels. The universe of the research is over the age of sixty who receive service in Konya Dr. İsmail IŞIK Nursing Home. The sample is composed of a total of 111 elderly people, 56 women and 55 men.“Sociodemographic Information Form”and“Life Satisfaction Scale”were used in the study. SPSS package program was used in the analysis of the data. One-way variance (Anova), Tukey Hsd and multiple regression analysis were performed on the data. According to the results of the research conducted, gender, exposure to economic abuse, perception of general health status, having children, recieved satisfaction of the service, independence in self-care skills, frequency of leaving the institution, duration of nursing home, place of residence before institutional care, internet use social exclusion perception differentiates the life satisfaction levels of the elderly. With the professional studies to be carried out, it can be ensured that the social exclusion of the elderly living in the nursing home is reduced and their life satisfaction increases. The life satisfaction of the elderly can be addressed with multidimensional quantitative or qualitative research.