Huzurevinde kalan yaşlı bireylerin yaşam bağlılığı ve iyi oluş halini geliştirmede anımsama terapisinin kullanımı: Grupla sosyal hizmet müdahalesi
The use of reminiscence therapy in improving life attachment and well-being of elderly residents in nursing homes: Group social work intervention
- Tez No: 942345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERÜKÇÜ AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmanın amacı, güçlendirme perspektifiyle ilişkilendirilen gruplarla anımsama terapisinin huzurevinde kalan yaşlı bireylerin yaşam bağlılığı ve iyi oluş haline katkısını değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada karma yöntem türlerinden eşzamanlı desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini; huzurevinde kalan, iletişim kurabilen, ileri derecede işitme sorunu olmayan, alzheimer ve demans tanıları olmayan 8 yaşlı birey oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel boyutunda, gruplarla anımsama terapisinin yaşlı bireylerin yaşam bağlılığı ve iyi oluş hali üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla genel iyi oluş ölçeği kısa formu, mental iyi oluş ölçeği ve yaşam bağlılığı ölçeği uygulanmıştır. Araştırma, tek grup ön test son test modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the contribution of group reminiscence therapy, associated with the empowerment perspective, to the life commitment and well-being of elderly individuals residing in nursing homes. In line with this aim, a concurrent design, one of the mixed method types, was used in the study. This study consisted of eight elderly individuals living in a nursing home who were able to communicate, did not have advanced hearing loss, and were not diagnosed with Alzheimer's disease or dementia. In the quantitative phase, the Short Form of the General Well-Being Scale, the Mental Well-Being Scale, and the Life Commitment Scale were administered to assess the effects of group reminiscence therapy on participants' life commitment and overall well-being. The study was conducted using a one-group pretest-posttest model.