Development of 3D printed disposable medical equipment to combat the SARS-COV-II pandemic
SARS-COV-II pandemisiyle mücadeleye yönelik 3 boyutlu baskı tabanlı tek kullanımlık yardımcı tıbbi araç-gereç geliştirilmesi
- Tez No: 698165
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR HURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
SARS-CoV-II pandemisi ile mücadele amacıyla başlatılan bu tez çalışması, pandemi ile mücadelede bulaşma yollarından biri olan doktor-hasta ve hasta-hasta arasındaki bulaşma olasılığını azaltmayı amaçlamıştır. Bu kapsamda hekimlerin hastalarla temas halinde kullandıkları aletlerin ve hekimlerin kullandığı tüm bireysel koruyucu ekipmanların tek kullanımlık olarak hızla üretilmesi hedeflenmektedir. Tez boyunca kişisel korunma ekipmanları (yüz siperleri) ve tedavi ekipmanları (laringoskoplar) 3B olarak yazdırıldı ve ticari olarak temin edilebilen muadilleri olarak performans gösterme kabiliyetleri test edildi. 3 tip yüz siperi değerlendirildi ve seçilen tip, üretilip binden fazla üretimle Covid19 ile mücadelede kullanıldı. Laringoskoplar için çeşitli tasarımlar, hem bilgisayarlı simülasyonlar hem de mekanik testler ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, aerosol oluşumu azaltıcı iki yötem mekanik özellikleri açısından test edilmiştir. Aort stent implantasyon cerrahisi için 3B basılı bir kılavuz oluşturmuş ve doğal dokuyu taklit etme yeteneği mekanik olarak test edilmiştir. Son olarak, latarjet fiksasyon cerrahisi için iki fiksasyon yönteminin mekanik özellikleri değerlendirilmiştir. Cerrahi adım düşürücü ajanlar olarak bilinen endodüğmeler, standart vida sabitleme yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, iki farklı tıbbi cihaz 3B olarak basılmış ve mekanik özellikleri hem simülasyon hem de mekanik testler ile test edilmiştir. Bu tez sırasında aerosol oluşumunu azaltmanın iki yolu önerilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to produce 3D printed medical equipment to combat the SARS-CoV-II pandemic, in order to reduce the risk of transmission between doctor-patient and patient-patient. In this context, it is aimed to design, manufacture and test sterile, disposable tools and personal protection equipment required by the physicians in contact with the patients in the healthcare infrastructures. Along the thesis, a personal protection equipment (face shields) and a therapeutic equipment (laryngoscope) were 3D printed and tested for their ability to perform as their commercially available counterparts. 3 types of face shields were designed and evaluated for use in the fight against the pandemic. Several designs were prepared for the laryngoscope and their structural stability as well as printability and usability were evaluated with computer simulations and mechanical testing. Moreover, as an important approach to combat the pandemic, two different methods to reduce the aerosol load were designed, produced with 3D printing, and tested in terms of their mechanical properties. A 3D printed guide for aorta stent implantation surgery was created and its ability to mimic natural tissue was tested mechanically. Lastly, mechanical properties of two fixation methods for latarjet fixation surgery was evaluated. Endobuttons, which are known as agents that reduce the steps during surgery were compared with standard method of screw fixation. In conclusion, two different medical equipment were 3D printed, and their mechanical properties were tested both with simulations and mechanical testing. Moreover, two ways to reduce aerosol load is proposed and evaluated during this thesis.