Güney Kore: Bir siyasal, ekonomik ve kültürel kalkınma örneği
South Korea: An example of political, economic and cultural development
  1. Tez No: 698182
  2. Yazar: İPEK SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, yirminci yüzyılın en büyük ulusal başarı örneklerinden biri olan Güney Kore'nin kalkınma yolculuğu; ülkenin siyasal, ekonomik ve kültürel kalkınma süreçleri ele alınarak tarihsel yöntemle irdelenmeye çalışılmıştır. Kalkınmanın birbirini etkileyen üç farklı katmanı olan siyaset, ekonomi ve kültür alanlarında yaşanan gelişmelerin incelenmesi ile Güney Kore'nin sadece birkaç on yıl içerisinde nasıl ileri teknoloji üreten, küresel ticarette söz sahibi olan ve tüm dünyayı etkisi altına alan bir popüler kültür fenomeni oluşturabilen bir ülke haline gelebildiği sorusunun yanıtını bulmak hedeflenmiştir. Buna yönelik olarak ilk bölümde ülkenin siyasal tarihi, yarımadanın başından geçen emperyalist istila mücadeleleri döneminden başlanarak, 2017 yılında başkan seçilen Moon Jaein dönemine kadar incelenmiş; böylece ülkenin siyasal yapısındaki ilerlemeler ve demokratikleşme süreci, tarihsel bir bakış açısı ile tasvir edilmeye çalışılmıştır. Siyasal kalkınma sürecinin tetiklemesi sonucunda meydana gelen ekonomik gelişmeler ise ikinci bölümde ele alınmıştır. Bu bölümde, ülkeyi maddi ve manevi olarak tüketen Japon sömürge döneminin ve Kore Savaşı'nın ardından ekonomik açıdan çöküş noktasına gelen Güney Kore'nin, ekonomisini toparlamak ve güçlendirmek için disiplinle uygulamış olduğu akılcı politikalar ve kalkınma stratejileri, yine tarihsel süreç içerisinde ele alınmış ve ekonomisi çöküşün eşiğine gelen bu ülkenin sadece elli yıl içerisinde kalkınma konusunda ders verebilecek bir noktaya nasıl geldiği sorusunun yanıtları aranmıştır. Güney Kore'nin geçirmiş olduğu siyasal ve ekonomik kalkınma süreçleri sonucunda ulaştığı demokratik yönetim sistemi ve elde ettiği büyük ekonomik başarılar ise ülkenin toplumsal ve kültürel açıdan kalkınmasını etkileyen en büyük faktör olmuştur. Buna yönelik olarak, siyasal ve ekonomik kalkınma süreçlerinin ardından Güney Kore'nin toplumsal hayatında görülen değişiklikler ve buna bağlı olarak ülkenin yaşamış olduğu kültürel rönesans üçüncü bölümde ele alınmıştır. Toplumsal hayatta yaşanan değişimlerin kültürel hayatta yarattığı çeşitliliğin yanı sıra; hükûmet desteğini arkasına alan kültür endüstrisinin katkıları sonucunda oluşturulan ve yumuşak güç olarak kullanılan“Güney Kore markası”ile tüm dünyayı ele geçirmiş olan“Kore Dalgası”kavramları, devlet destekli kültürel kalkınma politikaları çerçevesinde irdelenmiştir. Buna yönelik olarak çalışmanın araştırma sorusu,“Kurulduğu yıllarda siyasal düzeni oturmamış, ekonomisi çöküşün eşiğinde bulunan ve kültürü baskılanmış bir ülke olan Güney Kore, yarım yüzyıl içerisinde kalkınmanın her alanında büyük dersler verebilecek bir ülke haline nasıl gelebilmiştir?”olarak belirlenmiştir. Zira, hızlı bir kalkınma sürecinden geçmiş olan Güney Kore, elde ettiği başarılarla gelişmekte olan ülkelere önemli bir örnek teşkil etmektedir. Güney Kore örneğini takip etmek isteyen ülkeler için kalkınmada birer nirengi noktası oluşturan siyaset, ekonomi ve kültür alanlarının tarihsel süreç içerisinde irdelenmesi ise benzer politikaları uygulamak isteyen ülkeler için önemli bir fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development journey of South Korea, which is one of the greatest examples of national success of the twentieth century, has been tried to be examined with the historical method by considering the political, economic, and cultural development processes of the country. By examining the developments in the fields of politics, economy and culture, which are the three different layers of development that affect each other, it is aimed to find the answer to the question of how South Korea came to be a country that produces advanced technology, has a say in global trade, and can create a popular culture phenomenon that affects the whole world in just a few decades. To this end, in the first chapter, the political history of the country, starting from the period of imperialist invasion struggles experienced by the peninsula, until the period of Moon Jae-in, who was elected president in 2017, was examined, thus, the progress in the political structure of the country and the democratization process were tried to be described from a historical perspective. The economic developments that occurred as a result of the triggering of the political development process are discussed in the second chapter. In this chapter, the rational policies and development strategies implemented with discipline by South Korea, which came to the point of economic collapse after the Japanese colonial period and the Korean War, which consumed the country materially and spiritually, are discussed in the historical process, and the answers to the question of how this country, whose economy was on the verge of collapse, came to a point where it could teach about development in only fifty years, were sought. The democratic government system and the great economic achievements that South Korea has achieved as a result of the political and economic development process it has gone through, have been the biggest factors affecting the social and cultural development of the country. To this end, the changes in South Korea's social life after the political and economic development processes, and the cultural renaissance that the country has experienced, are discussed in the third chapter. In addition to the diversity in cultural life created by the changes in social life; the concepts of the“South Korean brand”, which was created as a result of the contributions of the culture industry, which received government support, and used as a soft power, and the“Korean Wave”, which have taken over the whole world, are examined within the framework of state-supported cultural development policies. In this regard, the research question of the study was determined as follows:“How did South Korea, which was a country whose political order was not settled in the years it was founded, whose economy was on the verge of collapse, and whose culture was suppressed, could become a country that can teach great lessons in all areas of development in half a century?”Because, South Korea, which has gone through a rapid development process, sets an important example for developing countries with its achievements. Examining the fields of politics, economy and culture with the historical method, which are landmarks in development for countries that want to follow the example of South Korea, will provide a significant benefit for countries that want to implement similar policies.