Eşler arası iletişim ve maneviyat
Spouse communication and spirituality
  1. Tez No: 698184
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÖZASMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN ELSHARKAWY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu araştırmada nicel yöntemle evli bireylerin Tanrı Algıları, Çatışma Çözüm Stilleri ve anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon, hostilite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca nitel yöntemle de evli bireylerin Yaradan algıları ve çatışma çözüm stillerinin tespit edilmesinin yanı sıra evlilik öncesi ve sonrası süreçte evli bireylerin yaşamış oldukları sorunlar, sorunlara verdikleri tepkiler, sorunları çözememe nedenleri, sorun yaşanmamışsa sebeplerini nasıl değerlendirdikleri, maneviyatın evliliklerine katkısını nasıl değerlendirdiklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada araştırmanın amacına uygun olarak nicel ve nitel yöntem birlikte kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırılan konuları tespit etmek için nitel ve nicel yaklaşımların beraber kullanılacağı desenin altında nitel araştırma metotlarından durum çalışması; nicel araştırma metotlarından ise tarama türü modeller içerisinde yer alan ilişkisel tarama modellerinden korelasyonel araştırma metodundan faydalanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmının örneklemi en az beş yıl evli olan 458 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın nitel kısmının çalışma gurubu ise en az beş yıl evli olan 30 erkek ve 30 kadın olmak üzere toplam 60 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın uygulanması için öncelikle Ankara Üniversitesi Etik Kurulu'ndan onay alınmıştır. Alınan onay sonrası araştırma için kullanılacak olan ölçekler çevrim içi yolla en az beş yıl evli bireylere uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler Spss programında gerekli analizlere tabi tutularak ulaşılan sonuçlar tablolar halinde başlıklandırılarak tez içinde sunulmuştur. Ölçekler uygulanırken aynı zamanda hazırlanılan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile en az beş yıl evli olan bireylerle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen bilgiler Nvivo 0.8 programında kodlanarak temalara ayrılmıştır. Ölçeklerden elde edilen bulgular ve mülakatlardan elde edilen sonuçlar üzerinde betimsel analiz yapılmış ve analiz sonrasında elde edilen veriler literatürle birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between God Perceptions, Conflict Resolution Styles and anxiety, depression, negative self, somatization, and hostility levels of married individuals with quantitative method. In addition, with the qualitative method, it is aimed to determine the perceptions of the Creator and conflict resolution styles of married individuals, as well as the problems they experienced before and after marriage, their reactions to problems, the reasons for not being able to solve the problems, how they evaluate the reasons if there is no problem, and how they evaluate the contribution of spirituality to their marriage. In the study, quantitative and qualitative methods were used together in accordance with the purpose of the research. In this context, the case study, one of the qualitative research methods, under the design in which qualitative and quantitative approaches will be used together to determine the subjects investigated; As for quantitative research methods, correlational research method, which is one of the relational survey models included in survey type models, was used. The sample of the quantitative part of the study consists of 458 people who have been married for at least five years. The study group of the qualitative part of the research consists of a total of 61 people, 31 men and 30 women, who have been married for at least five years. Approval was obtained from the Ankara University Ethics Committee for the implementation of the study. After the approval, the scales to be used for the research were applied online to individuals who had been married for at least five years. The data obtained from the scales were subjected to the necessary analyzes in the SPSS program, and the results were presented in the thesis by heading them in tables. With the semi-structured interview form prepared at the same time as the scales were applied, interviews were conducted with individuals who had been married for at least five years. The information obtained from the interviews was coded in the Nvivo 0.8 program and divided into themes. Descriptive analysis was made on the findings obtained from the scales and the results obtained from the interviews, and the data obtained after the analysis were evaluated together with the literature.