Rölandik epilepsi tanısı alan hastalarda serum nitrik oksit ve oreksin-A düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum nitric oxide and orexin-A levels in patients diagnosed with rolandic epilepsy
  1. Tez No: 768680
  2. Yazar: MUHAMMED TURGUT ÖLÇÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Rölandik epilepsi tanısı konulan hastalarda serum Oreksin-a ve Nitrik Oksit düzeylerinin değerlendirilmesi, oreksin ve nitrik oksitin rölandik epilepsi ile ilişkisinin araştırılması, tanı ve tedavisine yönelik bundan sonraki yapılacak çalışmalara katkı verilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji polikliniklerinde Rölandik Epilepsi tanısıyla takip ve tedavi edilen olgular alındı. Çalışmaya katılan tüm olgulardan 2 ml venöz kan örnekleri alındı, toplanan venöz kan örnekleri 3500 rpm'de 10 dakika santrifüj edildikten sonra şekilli elemanlar tüp ile birlikte atıldı, üstteki plazma örnekleri ise - 80 °C'de analizler için saklandı. Saklanan numunelerden Elisa yöntemi ile Oreksin-a ve Nitrik Oksit çalışıldı. Elde edilen verileri SPSS 22.0 (SPSS® for Windows Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya toplamda 25 erkek (% 60), 17 kız (% 40) olmak üzere 42 rölandik epilepsi tanılı hasta katılmıştır. Kontrol grubunu ise 24'ü (% 53) erkek, 21'i (% 47) kız toplamda 45 sağlıklı birey oluşturmuştur. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve kontrol grubu olarak 3 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate serum Orexin-a and Nitric Oxide levels in patients diagnosed with rolandic epilepsy, to investigate the relationship between orexin-a and nitric oxide and to contribute to future studies on its diagnosis and treatment. Materials and Methods: This prospective study was carried out at Harran University Faculty of Medicine.The cases that were followed up and treated with the diagnosis of Rolandic Epilepsy in neurology outpatient clinics were included. 2 ml venous blood samples were taken from all subjects participating in the study, the collected venous blood samples were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes, and the shaped elements were discarded together with the tube, while the upper plasma samples were stored for analysis at -80 °C. Orexin-a and Nitric oxide were studied with the Elisa method from the stored samples. Statistical analysis of the obtained data was performed using SPSS 22.0 (SPSS® for Windows Chicago, IL, USA) package program. Results: A total of 42 patients with rolandic epilepsy, 25 male (60%) and 17 female (40%), participated in the study. The control group consisted of 45 healthy individuals, 24 (53%) male and 21 (47%) female. The patients were divided into 3 groups as pre-treatment, post-treatment and control groups.