Dijital kültürün günümüz animasyon sinemasında görünümü: Ralph Breaks the Internet ve Emoji
The view of digital culture in contemporary animation cinema: Ralph Breaks the Internet and Emoji
- Tez No: 698251
- Danışmanlar: PROF. DR. B. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dijitalleşme teknik ve teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle bilgi teknolojileri ve iletişim alanında varlık gösteren dijitalleşme pek çok ilerlemenin ve yeniliğin öncüsü olmuştur. Bu yeniliklerden biri internetin icadıdır. İnternet ve diğer dijital gelişmeler medyanın teknik yapısını dönüştürerek yeni medyanın oluşmasını sağlamıştır. Dijitalleşmenin bir ürünü olan yeni medya toplumsal alana nüfuz ederek değişim ve dönüşümler yaratmıştır. İnternet ağlarının belirleyici olduğu yeni toplumsal yapı iletişim çalışmalarında ağ toplumu olarak tanımlanmıştır. Dijital medyanın toplumsal düzende etki ederek dönüştürdüğü alanlardan biri kültürdür. Toplumların yaşam biçimlerini, değerlerini, tutumlarını ve alışkanlıklarını niteleyen kültür dijital bir yapıya bürünerek dijital kültür adını almıştır. Günümüzde dijital iletişim araçları ve internet milyarlarca insan tarafından kullanılmaktadır. İnternet ve yeni iletişim araçları bireylerin ve toplumun gündelik yaşamının en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar veya tabletler aracılığıyla erişilen web sitelerinde ve sosyal medyada kullanıcı yoğunluğu yaşanmaktadır. Toplumu oluşturan bireyler internet evreninde aktif bir şekilde rol almaktadır. Bu durum dijital kültürü daha da önemli kılmıştır. Yeni bir kültür çeşidi olan dijital kültür ağ toplumunun içinde yer alan yeni medya veya sosyal medya kullanıcılarının yaşam biçimini, değer ve tutumlarını yansıtır. Dijital kültürü diğer kültür çeşitlerinden ayıran özelliği sayısal ve sanal bir dünyanın dinamiklerinden oluşmasıdır. İnternet evreninin sayısal bir dünya olduğu pek çok kişi tarafından bilinir ancak onu betimleyebilmek oldukça zordur. Bilgisayar tabanlı yazılım programları ve çeşitli animasyon programları ile hazırlanan animasyon sinemada gerçek hayattaki pek çok nesnenin ve insanın benzerini tasarlayarak betimlemeler yapmak mümkündür. Animasyon sinemanın anlatım olanakları sayesinde soyut bir olgu olan dijitalleşme süreci yine dijitalleşmenin bir ürünü olan animasyon sinema ile somutlaştırılır. Bu çalışma dijitalleşmenin kültür üzerindeki etkisiyle sınırlandırılmış olup çalışmada kültürün dijital dönüşümünü incelemek amaçlanmıştır. Dijital kültür öğelerini içinde barındırmaları ve birer animasyon sinema örnekleri olmaları nedeniyle bu tez çalışmasında Ralph Break The Internet (2018) ve Emoji (2019) filmleri içerik analizi yöntemiyle ele alınmış, dijital kültürün varlığı ve animasyon sinemada görünüm kazandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digitalization has emerged as a result of technical and technological developments. Digitalization, especially in the field of Information Technology and communication, has been the pioneer of many advances and innovations. One of these innovations is the invention of the internet. The Internet and other digital developments have transformed the technical structure of the media and enabled the formation of new media. New media, a product of digitalization, has penetrated the social sphere and created changes and transformations. The new social structure in which Internet networks are decisive has been defined as network society in communication studies. One of the areas that digital media has transformed by influencing social order is culture. A culture that qualifies the lifestyles, values, attitudes and habits of Societies has taken on a digital structure and taken on the name of Digital Culture. Today, digital communication tools and the internet are used by billions of people. The Internet and new communication tools have become one of the most important elements of everyday life of individuals and society. There is a concentration of users on websites and social media accessed via smartphones, computers or tablets. The individuals who make up the society are actively involved in the internet universe. This has made digital culture even more important. Digital Culture, a new kind of culture, reflects the lifestyle, values and attitudes of new media or social media users within the network society. Its characteristic that distinguishes digital culture from other types of culture is that it consists of the dynamics of a digital and virtual world. It is known to many that the internet universe is a numerical world, but it is quite difficult to describe it. Animation prepared with computer-based software programs and various animation programs in cinema, it is possible to make depictions by designing the likeness of many real-life objects and people. The process of digitalization, which is an abstract phenomenon thanks to the narrative possibilities of animation cinema, is again embodied by animation cinema, which is a product of digitalization. This study was limited to the impact of digitalization on culture, and the study aimed to examine the digital transformation of culture. In this thesis study, Ralph Break the Internet (2018) and Emoji (2019) films were examined by content analysis method and it was concluded that digital culture exists and animation appears in cinema.